З 24 лютого в Україні діє воєнний стан, який передбачає можливість обмеження деяких конституційних прав і свобод людини й громадянина, передбачених Конституцією України. Зокрема, обмежено виїзд з України чоловіків – громадян України, віком від 18 до 60 років. Виїжджати за межі країни можуть лише:
- чоловіки – громадяни України, які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік або висновок військово-лікарської комісії про непридатність;
- чоловіки – громадяни України на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років; які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; на утриманні яких є дитина з інвалідністю; вони є усиновителем, опікуном, або чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Водночас в умовах воєнного стану передбачено спрощений порядок перетину державного кордону України для чоловіків водіїв, віком від 18 до 60 років. Порядок передбачає бронювання водіїв, які здійснюють:
- міжнародні вантажні перевезення;
- перевезення для потреб Збройних Сил України;
- перевезення медичних вантажів;
- вантажів гуманітарної допомоги.
Щоб отримати дозвіл на перетин держкордону перевізнику необхідно звернутися з відомостями про водіїв до Міністерства інфраструктури України або обласної, Київської міської військової адміністрації.
Як бронювати працівників під час війни — алгоритм для роботодавця
Інформацію про прийняте рішення щодо бронювання поданих осіб надсилають до адміністрації Державної прикордонної служби для врахування під час виїзду та в’їзду в Україну чоловіків – громадян України.
Автоперевізники з ліцензією на здійснення міжнародних вантажних автомобільних перевезень можуть подати повідомлення двома способами:
- письмово,
- в електронному вигляді з використанням електронного кабінету перевізника системи «ШЛЯХ» Укртрансбезпеки/ДСБТ – електронний сервіс «Заявка на перетин 18–60».
Важливо! Українським водіям машин та мотоциклів тимчасово заборонено користуватися відеореєстраторами.
Заборона стосується фото та відеозйомки:
- доріг загального користування;
- об'єктів загального призначення;
- об'єктів інфраструктури, блокпостів, укріплень;
- розташування, зосередження чи переміщення військових частин (підрозділів) сил оборони.
Заборона діє для усіх регіонів країни. Будьте свідомими!
Пам’ятайте! Статтею 336 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, яка карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Джерело: Безоплатна правова допомога та ФБ-сторінка ВР