Мобілізація в Україні: що мають знати роботодавці та працівники

Указом Президента від 24.02.2022 року оголошено загальну мобілізацію, яка триватиме протягом 90 днів. Хто й де може вручати повістки? Що таке військова бронь та чи можуть призвати на військову службу працівника з інвалідністю або багатодітного батька, — з'ясуймо по черзі

Мобілізація в Україні: що мають знати роботодавці та працівники

Президент України Володимир Зеленський 24 лютого 2022 року підписав Указ «Про проведення загальної мобілізації у зв’язку з військовою агресією Росії» від 24.02.2022 № 69/2022.

Черги мобілізації

Загальна мобілізація поділена на певні хвилі або черги, а саме:

  • Перша черга мобілізації — на військову службу призиваються колишні військовослужбовці, які мають бойовий досвід або служили за контрактом.
  • Друга черга — це військовослужбовці, які проходили строкову службу або також служили за контрактом.
  • Третя черга — призов військовозобов’язаних громадян, які закінчили військові кафедри ВНЗ як офіцери запасу.
  • Четверта черга — на військову службу призиваються всі мешканці країни, які не мають вікових обмежень або за станом здоров’я.

Станом на 27 квітня 2022 року в Україні проходить друга хвиля мобілізації.

Призов на службу осіб з інвалідністю

Особи з інвалідністю входять до переліку категорій осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Тобто призвати їх на загальних підставах, як інших військовозобов’язаних, не можливо. Виняток — людина призвалася за власним бажанням.

Якщо особа з інвалідністю хоче служити, їй необхідно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, пройти співбесіди та медичний огляд. Після цього лікарська комісія та керівник військового комісаріату приймуть остаточне рішення, чи може ця людина бути мобілізованою.

Призов багатодітних батьків: чи можливий

За законодавством не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають на вихованні трьох неповнолітніх дітей або самостійно виховують дитину до 18 років. Примусово не можуть мобілізувати батьків чи опікунів, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю або тяжкохвору дитину. Також не підлягають мобілізації батьки, які виховують повнолітню дитину з інвалідністю 1 або 2 групи; усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують неповнолітніх дітей, сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.

Чи увільняти працівника на підставі довідки ТЦК, що він допомагає ЗСУ

Що таке військова бронь

Військовозобов’язані можуть отримати відстрочку від мобілізації за допомогою так званої «броні». Стаття 24 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» скеровує, що бронювання військовозобов’язаних запасу здійснюється заради забезпечення функціонування певних органів, підприємств та організацій в особливий період.

Бронь можуть отримати військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, яким встановлені певні мобілізаційні завдання.

Право на бронь можуть мати фахівці управління певних військових структур. У ЗСУ та Міноборони, крім військовослужбовців, які наразі на фронті, існує певна кількість працівників, які забезпечують функціонування таких міністерств, інституцій. В першу чергу такі фахівці мають право на бронювання та відстрочку на шість місяців від призову на військову службу під час мобілізації.

Хто, де і як може вручати повістки

Законодавство не визначає місця, де можна чи не можна вручати повістку. Фактично її можуть вручити особисто в руки в будь-якому місці: на вулиці, блокпосту, робочому місці.

Вручати повістку може представник органу місцевого самоврядування, керівник підприємства, установи, організації, де працює військовозобов’язаний. Також повістки можуть вручати безпосередньо посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Повістка має бути вручена особисто. Якщо особа відмовляється від вручення повістки, складається акт, який вручається військовозобов’язаному під підпис.

Разом з тим, керівник підприємства, установи, організації має обов’язок вручати повістки працівникам, якщо вони переховуються від військового комісаріату, і це не буде порушенням норми законодавства.

Джерело: Безоплатна правова допомога

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри» чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна!

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Документи для повідомлення про зміну облікових даних призовника, військовозобов’язаного та резервіста

У матеріалі дізнаєтесь коли потрібно повідомити про зміну облікових даних, який строк та форма повідомлення про зміну облікових даних 2025, а зразки від експертів допоможуть скласти повідомлення та супровідний лист.
33949

Наказ про стан військового обліку

Складіть наказ про стан військового обліку на підприємстві 2024 рік і завдання з військового обліку на 2025 рік за зразком від наших експертів.
85623

Військовий облік жінок

Військовий облік жінок в Україні — тема, яка є досить актуальною останні кілька років. Найбільш актуальні питання: граничний вік перебування на військовому обліку жінок; що містить нова редакція наказу про військовий облік жінок; перелік професій жінок на військовий облік; алгоритм взяття на військовий облік жінок. Все про військовий облік жінок читайте у статті, що підготували наші експерти.
32606

Зразок наказу про покладення обов’язків із ведення військового обліку

Ведення військового обліку на підприємстві — це важлива частина організації діяльності, що спрямована на забезпечення своєчасної та правильної інформації щодо військовозобов’язаних працівників. Відповідальний за ведення військового обліку займається організацією та контролем обліку військовозобов’язаних працівників, а також взаємодіє з органами військового управління. Усе про наказ про ведення військового обліку — у статті.
91523

План роботи з військового обліку на 2025 рік

Робота з військового обліку є важливим аспектом діяльності будь-якого підприємства, особливо в умовах мобілізаційної готовності. Створення детального плану допоможе систематизувати всі процеси, забезпечити точність даних та своєчасне виконання всіх необхідних заходів. Як скласти план роботи з військового обліку на 2025 рік зразок — у статті.
32172

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді