До поширених видів тривалої відсутності державного службовця, які викликають необхідність тимчасово замістити відповідну посаду, відносять, зокрема, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустки без збереження заробітної плати на період карантину або періоду дії воєнного стану, відповідно до статті 26 Закону України «Про відпустки» та статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», а також призов на військову службу.
Як оформити заміну на час відпустки, хвороби, відрядження
НАДС зазначає, що строкове призначення на посаду здійснюють у разі заміщення посади державної служби на період відсутності державного службовця, за яким зберігають посаду (ст. 34 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, далі — Закон). Проте, Закон не встановлює критерії, строки та умови, за наявності яких керівник може прийняти рішення про строкове заміщення посади.
Якщо держслужбовець перебуває у тривалій відпустці без збереження зарплати або відсутній на службі з інших, у т. ч. нез’ясованих причин, керівник або суб’єкт призначення може прийняти рішення про тимчасове заміщення посади шляхом призначення за результатами конкурсу або переведення іншого держслужбовця (Роз’яснення НАДС «Щодо призначення на посаду державної служби на період заміщення тимчасово відсутнього державного службовця, за яким зберігається посада» від 28.04.2022 № 152-р/з). Таке рішення не призведе до подвійної оплати за виконану роботу та відбуватиметься в межах затвердженого фонду оплати праці, оскільки відсутньому держслужбовцю заробітну плату не виплачують. Виняток — гарантії збереження середнього заробітку мобілізованому держслужбовцю (ст. 119 КЗпП).
НАДС вважає недоцільним тимчасове призначення на посаду державної служби, що зберігається за державним службовцем, якому оголосили простій, оскільки при строковому призначенні на таку посаду оплата праці за цією посадою здійснюватиметься двічі. Таке рішення призведе до зайвого навантаження на фонд оплати праці держоргану та на державний бюджет України.
Як оформити прийняття на роботу, переведення на іншу посаду (роботу), відпустки та звільнення у воєнний час ➤Як змінити істотні умови праці ➤ Як визначити правила оплати праці
експерт Експертус: Кадри
Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.
Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри» чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!
Все буде Україна!