Роботодавці повернуть компенсацію за працевлаштування ВПО, якщо центр зайнятості виявить недостовірну інформацію
Порядок надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, затверджений постановою КМУ від 20.03.2022 № 331 (далі — Порядок № 331) передбачає підстави, щоб роботодавець повернув кошти, які йому виплатили. Одна з них — невідповідність персональних даних працевлаштованої особи та реєстраційних даних роботодавця вимогам Порядку № 331 (п. 9 Порядку № 331).
Факт невідповідності можуть підтвердити за результатом додаткової перевірки. Її передбачає Порядок № 331. Для цього Мінфін наказом від 01.04.2024 № 159 затвердив Методику верифікації надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (далі — Методика, верифікація; ВПО). Верифікацію здійснює Мінфін.
23 жовтня 2024 р. набрав чинності наказ Мінекономіки від 01.08.2024 № 19496, який затвердив Порядок опрацювання рекомендацій за результатами верифікації надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (далі — Порядок № 19496, Рекомендації). Порядок № 19496 визначає як регіональним центрам зайнятості (далі — центр зайнятості), опрацьовувати рекомендації за результатами верифікації.
Рекомендація може містити одну або декілька невідповідностей щодо даних роботодавця або ВПО.
Центр зайнятості має перевірити таку інформацію та прийняти рішення про надання / відмову в наданні компенсації витрат або скасувати рішення про надання компенсації за працевлаштування ВПО. Строк опрацювання Рекомендацій — п’ять робочих днів з дати їх отримання.
Перевірити інформацію з невідповідністю коли ще не прийняли рішення про компенсацію, центр зайнятості має в день, коли отримав Рекомендації. Щоб провести таку перевірку, центр зайнятості на електронну пошту роботодавця надсилає лист з удосконаленим електронним підписом або кваліфікованим електронним підписом. Роботодавець не пізніше наступного робочого дня має надати документи, які спростовують невідповідність.
За результатами опрацювання рекомендацій центри зайнятості приймають рішення про надання / відмову в наданні компенсації роботодавцю.
Якщо Рекомендації провести додаткову перевірку отримали після того, як після прийняли рішення надати компенсацію, — центр зайнятості опрацьовує її не більше 15 робочих днів. Строк, щоб повідомити роботодавця — два робочих дні. Роботодавець також має два робочих дні, щоб спростувати невідповідність та надати необхідні документи.
Якщо інформація роботодавця міститиме невідповідності та на її підставі призначили, нарахували та / або виплатили компенсацію, центр зайнятості скасовує своє рішення та розраховує суму коштів, що належить повернути.
Рекомендації вважатимуть опрацьованими, якщо проведуть додаткову перевірку по кожній невідповідності.
Інформацію про рішення, які прийняли за результатами опрацювання рекомендацій, центр зайнятості вносить до інформаційно-аналітичної платформи та інформує про них Мінфін протягом 5 робочих днів.
Отже, якщо рішення надати компенсацію за працевлаштування ВПО центр зайнятості вже прийняв, а за результатом верифікації виявили невідповідність — це рішення скасують. Кошти, які вже виплатили роботодавцю, він має повернути.
Ірина Матійко