Працівник не зобов’язаний виходити з «лікарняного» посеред робочої зміни

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 06.03.2014 № К/9991/73036/12 визначив, що у випадках, коли вихід на роботу з «лікарняного» припадає на середину робочої зміни працівника, то виходити на роботу саме в цю зміну не потрібно. При цьому частина зміни, що переходить на іншу добу, підлягає оплаті

Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 06.03.2014 № К/9991/73036/12 визначив, що у випадках, коли  вихід на роботу з «лікарняного» припадає на середину робочої зміни працівника, то виходити на роботу саме в цю зміну не потрібно. При цьому частина зміни, що переходить на іншу добу, підлягає оплаті.

Судами встановлено, що за результатами перевірки організації Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі ФСС з ТВП) складено акт, яким встановлено порушення щодо нарахування допомоги за невірно підраховані години тимчасової непрацездатності, які підлягають оплаті за індивідуальним графіком роботи працівників. На підставі акту перевірки було прийнято рішення про повернення коштів ФСС з ТВП та застосування фінансових санкцій до організації.

Організація звернулася до суду з позовом до ФСС з ТВП, в якому просила визнати недійсним рішення ФСС з ТВП про повернення коштів та застосування фінансових санкцій в частині оплати повної тривалості робочої зміни, закінчення якої припадає на день, коли, відповідно до відмітки у листку тимчасової непрацездатності, працівник має стати до роботи.

Позов судом задоволено з огляду на таке.

Працівник зобов’язаний після відновлення працездатності приступити до роботи у час початку відповідної зміни (у разі якщо в організації існує змінний режим роботи) або у час початку роботи організації відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку; обов’язок же працівника приступити до роботи об 00:00 годині доби, на яку припадає відновлення працездатності, або у вихідний день законодавством не передбачений.

Вихід на роботу в середині зміни законодавством не передбачено, до того ж це суперечить чинній відрядній системі, оскільки працівник перед початком зміни повинен отримати наряд на виконання робіт та інструктаж щодо дотримання техніки безпеки на робочому місці.

Більше того, законодавством обумовлено лише те, що перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів організації, а за рахунок коштів ФСС з ТВП оплачується решта днів тимчасової непрацездатності, й поділ зміни на частини для оплати листків непрацездатності застрахованої особи, залежно від графіку виходу працівника на роботу, у т. ч. у випадках багатозмінного режиму роботи, не передбачено.

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
88

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
6000

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1020

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530577

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124017

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді