Відповідь
Відповідає Ольга Савченко, експерт Експертус Кадри.
Працівник, якому встановлено першу групу інвалідності та який за станом здоров’я не може працювати надалі, має право подати роботодавцеві заяву про звільнення за власним бажанням. У заяві слід зазначити таку підставу: «Прошу звільнити за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію по інвалідності».
У наказі й трудовій книжці зазначається теж саме з посиланням на статтю 38 Кодексу Законів про працю України (КЗпП). Зазначимо, що це є поважною причиною для звільнення за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію по інвалідності.
Роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Відрахування із заробітної плати за дні відпустки, які було надано за рахунок невідпрацьованої частини робочого року, не проводять (п. 2 ч. 2 ст. 127 КЗпП).
Якщо ж працівник не подасть заяву про звільнення за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію по інвалідності, роботодавець має розпочати процедуру звільнення у зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, який перешкоджає продовженню цієї роботи (п. 2 ст. 40 КЗпП).
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Роботодавець може звільнити працівника за власним бажанням у строк, про який він просить, у разі неможливості продовжити роботу. Також є ще одна поважна причина, коли працівник може звільнитися за власним бажанням без попередження за два тижні.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.