Відповідь
Відповідає Ольга Савченко, експерт Експертус Кадри.
Працівник, якому встановлено першу групу інвалідності та який за станом здоров’я не може працювати надалі, має право подати роботодавцеві заяву про звільнення за власним бажанням. У заяві слід зазначити таку підставу: «Прошу звільнити за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію по інвалідності».
У наказі й трудовій книжці зазначається теж саме з посиланням на статтю 38 Кодексу Законів про працю України (КЗпП). Зазначимо, що це є поважною причиною для звільнення за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію по інвалідності.
Роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Відрахування із заробітної плати за дні відпустки, які було надано за рахунок невідпрацьованої частини робочого року, не проводять (п. 2 ч. 2 ст. 127 КЗпП).
Якщо ж працівник не подасть заяву про звільнення за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію по інвалідності, роботодавець має розпочати процедуру звільнення у зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, який перешкоджає продовженню цієї роботи (п. 2 ст. 40 КЗпП).
Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
Звільнення під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років хоч і є досить популярним на сьогодні, однак викликає низку питань. Як правильно оформити звільнення під час декретної відпустки? Чи можуть звільнити вагітну? У чому особливості звільнення за власним бажанням під час відпустки по догляду за дитиною? Чи можливе звільнення за угодою сторін під час декретної відпустки? Відповідь на ці та інші питання — знайдіть у статті
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Роботодавцям слід пам’ятати, як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті