Тривалість робочого тижня в шкідливих умовах праці на неатестованому робочому місці

1203

Запитання

Відповідь

Пільги за роботу в шкідливих умовах праці, зокрема скорочену тривалість робочого часу, встановлюють за результатами атестації робочих місць. Без атестації робочого місця надання будь-яких пільг є неправомірним, навіть якщо виконувані роботи є у відповідному переліку, за яким визначають право на пільгу.

Статтею 7 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ визначено, що право на пільги і компенсації, у т. ч. на скорочену тривалість робочого тижня, мають працівники, зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.

Установлюючи право для конкретного працівника на означену пільгу, керуємося Переліком виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2001 № 163 (далі — Перелік № 163).

Термісти у Переліку № 163 є. Утім, лише термісти, зайняті на свинцевих та ціанистих ваннах (підрозд. «Високотемпературна обробка металів» розд. 6 «Обробка металу» Переліку ). Для них тривалість робочого тижня має скорочуватися до 36 годин.

Термісти, зайняті на інших роботах, права на скорочений робочий час не мають. Навіть якщо терміст, про якого йдеться у запитанні, працює на свинцевих чи ціаністих ваннах, для надання пільги цього недостатньо.

Скорочену тривалість робочого тижня за роботу в шкідливих умовах встановлюють колективним договором. Однак — лише залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці.

Варто знати, що шкідливі умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні несприятливо впливати на організм працівника та/або його нащадків (Державні санітарні норми та правила «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджені наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248).

Умови і характер праці, за яких рівень шкідливих виробничих факторів не перевищує гігієнічних норматив, уважають допустимими. Пільги і компенсації працівникам за роботу в допустимих умовах праці не надають.

На підставі атестації атестаційна комісія підприємства за погодженням із профспілковим органом складає перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації.

Отже, попри наявність виконуваної роботи в Переліку № 163, без результатів атестації неможливо встановити, чи є перевищення гранично допустимої концентрації шкідливих речовин на робочому місці.

Зауважимо: якщо атестація робочих місць не проведена, працівник не має права й на інші пільги і компенсації, передбачені законодавством за роботу із шкідливими умовами праці:

  • пенсію за віком на пільгових умовах;
  • щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими умовами праці;
  • доплати;
  • безплатне отримання молока або інших рівноцінних харчових продуктів.

Насамкінець звернімо особливу увагу на те, що за порушення строку проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення передбачено адміністративну відповідальність посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичних осіб — підприємців (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Означені порушення тягнуть за собою штраф у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Актуально про відпустки

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Перелік посад працівників з ненормованим робочим днем

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади за погодженням з відповідними галузевими профспілками можуть затверджувати орієнтовний перелік робіт професій і посад працівників з ненормованим робочим днем
30943

Графік роботи працівників

Графік роботи працівників, зразок якого підприємство визначає самостійно, визначає години і дні, коли працівники повинні виконувати свої обов’язки. Підприємство самостійно визначає, який графік роботи працівників діє у його межах. Як скласти графік роботи працівників таким чином, щоб він відповідав нормам закону та влаштовував усі сторони трудових відносин, — читайте у статті
138423

Додаткова відпустка за ненормований робочий день

Окрім щорічної основної відпустки, певним категоріям працівників встановлюються ще щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день. Кому надається ця відпустка, скільки днів триває відпустка за ненормований робочий день, чи можливо скористатися такою відпусткою під час воєнного стану, — детально в статті
53571