Додаткова відпустка за ненормований робочий день
Що таке особливий характер праці та ненормований робочий день
Відповідно до ч. 1 ст. 76 КЗпП та п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) працівникам з ненормованим робочим днем надають щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, чи додаткову відпустку за ненормований робочий день.
Розберемось з термінами «особливий характер праці» та «ненормований робочий день».
Державні санітарні норми та правила «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджені наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248 визначають, що особливий характер праці — це роботи, що виконуються з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я.
Визначення терміну «ненормований робочий день» міститься у Рекомендаціях щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.10.1997 р. № 7.
Ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який встановлюють для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міру праці у даному випадку визначають не тільки тривалістю робочого часу, але також колом обов’язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням).
Кому надають відпустку за ненормований робочий день
На підприємстві певна категорія працівників (це можуть бути керівники, спеціалісти, робітники) виконує роботи з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження та/або в особливих природних географічних і геологічних умовах та/або з ризиком для здоров’я. І для цих працівників не можливо нормувати час трудового процесу.
Тут постає питання: як компенсувати вищеназваній категорії працівників виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад встановлену тривалість робочого часу? Відповідь така: встановити ненормований робочий день та надавати щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день.
Заява про надання відпустки за ненормований робочий день (зразок)
Наказ про надання відпустки за ненормований робочий день (зразок)
Як встановити ненормований робочий день
Конкретний перелік посад із ненормованим робочим днем та конкретну тривалість додаткової відпустки по кожному виду робіт, професій та посад визначають у колективному договорі, а якщо його немає — зазначають у письмовому трудовому договорі.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади за погодженням із галузевими профспілками можуть затверджувати орієнтовні переліки робіт, професій і посад працівників із ненормованим робочим днем.
Підприємства, які не фінансуються з бюджету, самостійно визначають перелік посад (професій), для яких встановлюють ненормований робочий день і конкретну тривалість щорічної додаткової відпустки працівникам з ненормованим робочим днем.
Якщо на підприємстві не має колективного договору, але діє генеральна, галузева (міжгалузева) чи територіальна угода з профспілками, то положення цієї угоди про переліки посад із ненормованим робочим днем, діють безпосередньо та є обов’язковими.
Тривалість додаткової відпустки за ненормований робочий день
Працівникам з ненормованим робочим днем надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці тривалістю до 7 календарних днів (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки).
Конкретну тривалість додаткової відпустки за ненормований робочий день по кожному виду робіт, професій та посад визначають у колективному договорі або в трудовому договорі. Тривалість залежить від таких чинників:
- потреба виконувати роботу понад нормальну тривалість робочого дня;
- коло обов’язків, обсяг виконуваних робіт (навантаження);
- ступінь напруженості, складності та самостійності в роботі.
Додаткову відпустку з ненормованим робочим днем надають пропорційно часу, відпрацьованому на роботі, посаді, що дають право на цю відпустку.
Періоди, які входять до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки працівникам з ненормованим робочим днем визначає частина друга статті 9 Закону про відпустки.
Чи переноситься додаткова відпустка за ненормований робочий день
Щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день пов’язана з робочим роком і не пов’язана з соціальними чинниками, тому перенесення або продовження такої відпустки регламентує ст. 11 Закону про відпустки.
Так, додаткову відпустку за ненормований робочий день можна перенести або продовжити, якщо працівник, перебуваючи в такій відпустці, наприклад, захворів.
Коли працівник, що має право на додаткову відпустку за ненормований робочий день, не скористався цим правом, він може використати цю відпустку пізніше або, у разі звільнення, отримати за неї компенсацію.
Відпустки за ненормований робочий день під час воєнного стану
Щорічні додаткові відпустки під час дії воєнного стану надаються без обмежень — таке роз’яснення надає Державна служба України з питань праці.
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) не обмежує права працівників на одержання щорічних додаткових та інших відпусток, передбачених законодавством.
В той же час, у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення) (ч. 2 ст. 12 Закону № 2136).