Президент України Володимир Зеленський
Фото з відкритих джерел
17 серпня 2022 року Президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність» від 19.07.2022 № 2434-ІX (законопроєкт від 13.04.2021 № 5371, далі — Закон № 2434), який передбачає спрощені умови трудових договорів на приватних малих й середніх підприємствах під час воєнного стану.
Воєнний стан офіційно продовжили: що врахувати кадровику
Закон № 2434 вносить зміни до КЗпП:
- запроваджує договірний режим регулювання трудових відносин, який буде застосовуватись до трудових відносин, що виникають:
- між працівниками та роботодавцями — суб’єктами малого і середнього підприємництва з кількістю працівників до 250 осіб;
- роботодавцем і працівником, заробітна плата якого становить понад 8 мінімальних заробітних плат на місяць (ст. 3, нова Глава ІІІ-Б);
- передбачає, договірний режим регулювання трудових відносин добровільно застосовуватимуть роботодавці, які відповідають встановленим критеріям і мають право його застосовувати (нова ст. 49-5);
- визначає особливості надання щорічних оплачуваних відпусток та відпусток без збереження заробітної плати в умовах такого режиму (нова ст. 49-5);
- визначає порядок укладення трудового договору, строки і періодичність виплати заробітної плати та порядок припинення трудового договору в умовах такого режиму.
Закон № 2434 вносить зміни й до Законів України «Про охорону праці», «Про відпустки», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
Оскільки в умовах спрощеного режиму регулювання трудових відносин трудовий договір є основним засобом регулювання трудових відносин працівників та роботодавців (ч. 4 ст. 21 КЗпП), Федерація профспілок України ініціювала світову кампанію з підписання петиції проти введення в дію Закону № 2434. Петицію розмістили на сайті LabourStart, де профспілковці з усього світу можуть її підписати.
Воєнний стан офіційно продовжили: що врахувати кадровику
Після того, як особа залишає свій підпис, лист із закликом ветувати законопроєкт відправляється на скриньку Офісу Президента, до Уряду та до Парламенту. Експерти вже готують аналітику Закону № 2434, і як тільки він набуде чинності, докладно розкажуть:
- хто може застосовувати спрощений режим регулювання трудових відносин;
- за якою формою укладати трудовий договір та на який строк;
- які істотні умови необхідно прописати в трудовому договорі;
- як врегулювати норми робочого часу та відпочинку;
- як оплачувати працю в умовах спрощеного режиму;
- як надавати відпустки та звільняти працівників.
Більш докладно про трудові відносини з працівниками на малих або середніх підприємствах за Законом № 2434 розказала керівник групи експертів із кадрових питань Ольга Догадіна на вебінарі «Трудові договори: що змінюють два нових закони».