Волонтер –– це фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги. Волонтери можуть провадити свою діяльність на базі організації чи установи на підставі відповідного договору або без нього, а також можуть отримати посвідчення волонтера. Основні засади волонтерської діяльності визначає Закон України «Про волонтерську діяльність».
Гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків не поширюються на волонтерів, за ними не зберігається робоче місце та середній заробіток (ст. 119 КЗпП).
Роботодавець має право врахувати неявку працівника-волонтера на роботу та звільнити його за прогул. Тоді працівник може оскаржити таке звільнення в суді, а суд, своєю чергою, визнає причину відсутності працівника на роботі поважною та зобов’яже роботодавця поновити його на роботі та виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Щоб уникнути складних юридичних ситуацій, волонтеру та роботодавцю варто домовитися заздалегідь. Працівнику-волонтеру ліпше попередити роботодавця про здійснення волонтерської діяльності, зокрема надати копії договору, якщо такий є, посвідчення волонтера або довідку від організації, де він здійснює таку діяльність, якщо не укладав договір про волонтерську діяльність. Тоді роботодавець зможе підібрати для працівника режим роботи, з огляду на його посадові обов’язки та об’єм роботи, яку має виконувати.
Для працівника, чиї обов’язки дозволяють суміщати роботу та волонтерство, можна встановити:
- неповний робочий час (ст. 56 КЗпП);
- дистанційну роботу (ст. 60-2 КЗпП);
- гнучкий режим робочого часу (ст. 60 КЗпП).
Волонтер має написати відповідну заяву, а роботодавець –– видати наказ.
Якщо працівник зайнятий волонтерством і не встигає працювати, він може взяти:
- щорічну основну або додаткову відпустки, за власним бажанням, із обмеженнями, які встановлює Закон України «Про організацію трудових відносин в період воєнного стану»;
- обов’язкову відпустку без збереження заробітної плати в порядку, визначеному Законом України «Про відпустки» та Законом України «Про організацію трудових відносин в період воєнного стану».
За матеріалами Безоплатної правової допомоги