Жінки зможуть самостійно визначати дату початку відпустки з вагітності та пологів, — законопроєкт

Теми:
Автор
провідний експерт з трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Невикористані дні відпустки працівниця зможе перенести на період після пологів

Жінки зможуть самостійно визначати дату початку відпустки з вагітності та пологів, — законопроєктГрупа народних депутатів зареєструвала у ВР проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» від 04.05.2023 № 9271 (далі — Законопроєкт № 9271). 

ІРИНА ЖИТКОВА, шеф-редактор Експертус Кадри
Усього наразі існує понад 30 видів неоплачуваних відпусток. Було б зручно, якби всю інформацію можна було знайти у Законі України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР. Насправді ж норми про деякі види відпусток «розкидані» по багатьох законах. Але я зібрала їх для вас в одній таблиці.

Автори Законопроєкту № 9271 пропонують жінкам, які працюють та не мають медичних протипоказань, надати право за власним бажанням розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше, ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів.

Невикористані дні відпустки працівниці зможуть перенести на період після пологів. При цьому загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюватиметься.

 

Якщо Законопроєкт № 9271 ухвалить ВР, жінка, до прикладу, зможе використати 20 днів відпустки до очікуваної дати пологів та 106 днів — після. Загальна тривалість відпустки залишиться без змін —126 днів.Якщо жінка не захоче розпочинати відпустку з вагітності та пологів пізніше або у неї є медичні протипоказання, діятиме «стандартний» розподіл днів відпустки до та після пологів.

Відповідні зміни внесуть:

  • до ст. 178 КЗпП;
  • ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР;
  • п. 10 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII ;
  • ст. 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Олена Петровська

За матеріалами ВР

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Особовий листок з обліку кадрів: порядок та зразок заповнення

Особовий листок по обліку кадрів — обов’язкова складова особової справи працівника. Зразок заповнення особового листка з обліку кадрів не має затвердженої законом типової форми. Саме тому у кадровиків виникають питання: що таке особовий листок з обліку кадрів, який бланк доповнення до особового листка з обліку кадрів, хто заповнює особовий листок з обліку кадрів. Щоб не витрачати час, скористайтеся бланком та зразком заповнення.
273034

Перенесення відпустки: коли можливо

Щорічні відпустки надають за графіками. Проте за певних обставин допустимо змінити термін надання відпустки. Чи можна з ініціативи роботодавця перенести щорічну відпустку працівника на інший період? Як надати чорнобильську відпустку за минулі роки? Чи можливе перенесення щорічної відпустки за ініціативою працівника? Які особливості перенесення святкового дня під час відпустки? Відповіді на питання та все про порядок перенесення відпустки — у статті.
37545

Особова картка П-2: як вести

Особова картка — основний обліковий документ працівника. Роботодавець обліковує особовий склад підприємства за допомогою картотеки особових карток.
197177

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді