Жінки зможуть самостійно визначати дату початку відпустки з вагітності та пологів, — законопроєкт

Теми:
Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Невикористані дні відпустки працівниця зможе перенести на період після пологів

Жінки зможуть самостійно визначати дату початку відпустки з вагітності та пологів, — законопроєктГрупа народних депутатів зареєструвала у ВР проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» від 04.05.2023 № 9271 (далі — Законопроєкт № 9271). 

ІРИНА ЖИТКОВА, шеф-редактор Експертус Кадри
Усього наразі існує понад 30 видів неоплачуваних відпусток. Було б зручно, якби всю інформацію можна було знайти у Законі України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР. Насправді ж норми про деякі види відпусток «розкидані» по багатьох законах. Але я зібрала їх для вас в одній таблиці.

Автори Законопроєкту № 9271 пропонують жінкам, які працюють та не мають медичних протипоказань, надати право за власним бажанням розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше, ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів.

Невикористані дні відпустки працівниці зможуть перенести на період після пологів. При цьому загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюватиметься.

 

Якщо Законопроєкт № 9271 ухвалить ВР, жінка, до прикладу, зможе використати 20 днів відпустки до очікуваної дати пологів та 106 днів — після. Загальна тривалість відпустки залишиться без змін —126 днів.Якщо жінка не захоче розпочинати відпустку з вагітності та пологів пізніше або у неї є медичні протипоказання, діятиме «стандартний» розподіл днів відпустки до та після пологів.

Відповідні зміни внесуть:

  • до ст. 178 КЗпП;
  • ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР;
  • п. 10 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII ;
  • ст. 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Олена Петровська

За матеріалами ВР

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5487

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41186

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19226

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96921

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26038

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді