Мінімальні державні гарантії в оплаті праці
Оплачувати працю можна за різними системами: погодинною, відрядною тощо (Кодекс законів про працю України, ст. 97).
Підприємство самостійно визначає в колективному договорі такі аспекти:
- форми та системи оплати праці;
- норми праці;
- розцінки, тарифні сітки, ставки;
- схеми посадових окладів;
- умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат.
Якщо ж колективного договору немає, то усі ці питання слід погодити з представником профспілки або іншим уповноваженим на представництво органом.
Тим часом законодавство встановлює мінімальний розмір оплати праці — і у місячному розмірі, і в погодинному розмірі (згідно зі ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023» це 6700 грн та 40,46 грн відповідно).
Найчастіше говорять про мінімальну оплату праці за місяць. Тим часом випадки, в яких застосовується мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі, регламентує Постанова Кабінету Міністрів України від 05.05.2010 р. №330 «Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі». Це такі ситуації:
- встановлення у колективних договорах або за погодженням з профспілковими чи іншими уповноваженими органами погодинної оплати із застосуванням відповідних нормованих завдань та обліку фактичного робочого часу;
- використання найманої праці з погодинною оплатою фізичними особами;
- ухвалення урядом рішення про встановлення погодинної оплати праці (в установах та організаціях, що фінансуються з бюджету).
При цьому підвищення мінімальної погодинної оплати не може слугувати підставою для збільшення нормованих завдань на годину праці.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці