Новації в Класифікаторі професій досить обширні. У матеріалі розглянемо які нові професії та угруповання з'явилися відтепер та з чим пов'язані такі зміни.
Усього передбачено 94 зміни та доповнення.
Скасування та зміни професійних назв робіт/професій обумовлені, зокрема:
- гармонізацією понять і термінів відповідно до міжнародної практики застосування;
- зміною функціональних обов’язків, технологій виробництва та організації праці;
- уникненням дублювання трудових функцій.
Загалом Зміна № 11 до КП містить 9095 професійних назв робіт/посад.
Зміни до основних положень
До розділу 3 «Основні положення» після абзацу 26 внесли нове положення:
«В окремих випадках за потреби позначення видів робіт за певною професією (професійною назвою роботи) роботодавець може застосовувати похідні слова «виконувач окремих робіт». Конкретна деталізація робіт визначається роботодавцем у робочій інструкції або трудовому договорі.
Використання похідних слів «виконувач окремих робіт» застосовується роботодавцем за потреби: прийому на роботу робітників для виконання окремих робіт в межах певної професії, які не мають професійної (повної або часткової) кваліфікації; визнання результатів навчання за короткотерміновими курсами, семінарами, курсами підвищення кваліфікації відповідно до номенклатури професій (професійних назв робіт) та потреб ринку праці».
Наказ від 29.12.2022 № 5573 Про затвердження Зміни № 11 до національного класифікатора ДК 003:2010
Доповнення враховує відповідні нормативно-правові акти щодо визначення понять. Зокрема це стосується професійної кваліфікації (повна професійна кваліфікація) та часткова професійна кваліфікація.
Професійна кваліфікація — це визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати всі трудові функції, визначені відповідним професійним стандартом.
Часткова професійна кваліфікація — це визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати частину трудових функцій, визначених відповідним професійним стандартом.
Фаховим працівникам підприємств слід розуміти, що сучасне поняття «кваліфікація» — це збірне поняття. Воно базується зокрема на професійних і часткових професійних кваліфікаціях, освітніх кваліфікаціях, професійних стандартах з урахуванням рівнів Національної рамки кваліфікацій тощо.
Зміни в назвах класифікаційних угруповань
РОЗГОРНУТИ ТАБЛИЦЮ
Нове угруповання
Зміна № 11 вводить до КП нове угруповання — «Військовослужбовці (рядовий, сержантський і старшинський склад)», код КП 5164. Таке доповнення до КП потребує окремого роз’яснення з боку Мінекономіки та окремого погодження з боку Міноборони. За рекомендаціями Міжнародної організації праці (МОП) професії/посади військовослужбовців передбачають створення окремого класифікатора професій «Збройні сили».
Не всі скасовані у КП професійні назви робіт остаточно зникають із КП. За правилами побудови КП, для того щоб змінити код КП, треба скасувати професійну назву роботи та ввести з новим кодом. Якщо на заміну одній застарілій професії приходять декілька нових, застарілу професію так само скасовують.