Демобілізація 2016: що варто знати кадровику
Із 28 вересня (дати набуття чинності Указом № 411) до кінця жовтня 2016 року на роботу мають повернутися останні працівники з числа призваних на військову службу під час мобілізації у 2015 році. І таких ні багато ні мало — понад 20 тисяч осіб.
Навіть за умови, що демобілізація працівників вашої організації відбувається вперше, дотримання запропонованих правил стане запорукою належної організації кадрових процедур, а відтак і додержання вимог законодавства про працю.
Строки завершення демобілізації працівників варто відстежувати
Звільнення з військової служби у 2016 році, як і призов у 2015, провадиться у 3 етапи:
- призовники першої черги повернулися додому в період з 29 березня по 30 квітня 2016 року (Указ Президента України від 25.03.2016 № 115/2016);
- другої — з 30 червня по 31 липня 2016 року (Указ Президента України від 24.06.2016 № 271/2016);
- призовників третьої черги демобілізують з 28 вересня по 31 жовтня 2016 року (Указ № 411).
Контроль за завершенням строків демобілізації дасть змогу в потрібний момент розпочати розшук працівників, які своєчасно не вийшли на роботу, та уникнути необгрунтованої виплати їм середнього заробітку.
Коли працівник має приступити до роботи
Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України (ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII). Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затверджено Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008.
Як правило, дата звільнення з військової служби визначається з урахуванням часу, необхідного для того, щоб дістатися до місця проживання.
До військового квитка працівника військовою частиною мають бути внесені службові відмітки про початок та закінчення проходження військової служби з посиланням на дату та номер наказу.
Наказ про вихід працівника на роботу
Законодавство не зобов’язує роботодавця видавати такий наказ. Однак цей крок є доцільним, оскільки замість середнього заробітку виплачуватиметься заробітна плата, до того ж у деяких випадках є потреба:
- направити працівника на медогляд;
- провести інструктаж з техніки безпеки;
- звільнити «строковика» тощо.
Чи має право працівники приступити до роботи не одразу після демобілізації
Якщо після звільнення з військової служби працівник не одразу виявить намір приступити до роботи і звернеться до кадрової служби через певний час після демобілізації, роботодавець не зобов’язаний звільняти його за прогул.
Письмові пояснення щодо причин відсутності, надані працівником, дають роботодавцю змогу визнати поважними причини відсутності на роботі. У цьому разі в наказі про вихід працівника на роботу у зв’язку із демобілізацією слід:
- визнати причини відсутності працівника на роботі поважними і вказати календарні дати періоду відсутності;
- зазначити дату, з якої працівник має стати до роботи;
- дати вказівку щодо складання скоригованого табеля (дні відсутності працівника після звільнення з військової служби у табелі позначають буквеним кодом «І» — інші причини неявок, цифровий код — «30»).
Якщо демобілізований працівник не дає про себе знати
Законодавство про працю покладає на роботодавця обов’язок зберігати місце роботи, посаду і середній заробіток за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України).
Відповідно до Указу № 411 демобілізація триватиме до кінця жовтня, тож демобілізовані працівники мають приступити до роботи не пізніше 1 листопада 2016 року (інший найближчий за графіком робочий день).
Вважати, що командир військової частин не виконає Указ Президента України, — безпідставно. Отже, якщо працівник — призовник третьої черги до 01.11.2016 не звернеться до роботодавця з метою приступити до роботи, виплата середнього заробітку має бути припинена.
Безумовно, звільнити працівника до з’ясування обставин його відсутності не дозволять ані сумління, ані законодавство про працю, яке не передбачає можливості припинення трудового договору з працівником внаслідок тривалого нез’явлення на роботі з невідомих причин. У цьому разі необхідно спробувати встановити контакт з працівником або звернутися за інформацією до родичів.
Працівник, який підлягав демобілізації, вступив на військову службу за контрактом
За працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на строк укладеного контракту, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток (ч. 4 ст. 119 КЗпП).
Для забезпечення гарантій роботодавець видає наказ, яким визнає працівника увільненим від роботи зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку з дати укладання контракту.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"