Розглянемо детальніше внесення до трудової книжки записів найпоширеніших підстав звільнення працівників.
Запис про звільнення за угодою сторін в трудовій книжці
Як уже зазначалося, запис про звільнення вносимо чітко по Інструкції про порядок ведення трудових книжок. Обов’язково зазначаємо причину звільнення, дату звільнення і номер наказу про звільнення працівника.
Начальник відділу кадрів або директор підприємства розписується в трудовій книжці та ставить печатку.
Зразок запису до трудової книжки за угодою сторін
Запис про звільнення з власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію
При розірванні трудового договору з ініціативи працівника з причин, за яких законодавство пов’язує надання певних пільг і переваг, запис про звільнення вносять до трудової книжки із зазначенням цих причин.
Вихід на пенсію працівника є однією з поважних причин для звільнення, визначених статтею 38 КЗпП.
Якщо працівник згідно зі статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII має право на пенсію за віком на пільгових умовах, то у наказі про звільнення і трудовій книжці працівника необхідно зазначити саме цю причину звільнення.
Запис у трудовій книжці про скорочення працівника
У день звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності чи штату працівнику видається, зокрема належно оформлена трудова книжка.
Як причина звільнення у трудовій книжці зазначаються пункт 1 статті 40 КЗпП — звільнено у зв’язку зі скороченням чисельності чи штату працівників.
Зразок записів про звільнення працівника у зв’язку зі скороченням
Унесення до трудової книжки запису про звільнення сумісника та переведення його на основне місце роботи
Досить часто трапляється ситуація, коли працівник звільняється з основного місця роботи, і місце роботи за сумісництвом стає для працівника основним. У цьому разі після того, як сумісник надасть до кадрової служби належним чином оформлену трудову книжку із записом про звільнення з основного місця роботи, його слід звільнити з посади, яку він обіймає за сумісництвом (наприклад, за угодою сторін на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП), а вже наступного дня цього працівника можна прийняти за його заявою на цю ж посаду на основне місце роботи.
Запис до трудової книжки у разі, коли робота за сумісництвом стає основною
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"