Право бухгалтера засвідчувати записи у трудових книжках

Посада інспектора з кадрів наразі вакантна. Чи може бухгалтер засвідчувати записи про звільнення працівників у трудових книжках?

Трудове законодавство забороняє роботодавцю вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором (ст. 31 КЗпП).

Згадаймо, що трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства (установи, організації; далі — підприємство) або уповноваженим ним органом чи фізичною особою (далі — роботодавець), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівнику заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і згодою сторін (ст. 21 КЗпП)

Перелік обов’язків, що покладають на працівника, має бути визначено під час прийняття на роботу (укладання трудового договору) і закріплено в посадовій (робочій) інструкції та/або в трудовому договорі, укладеному в письмовій формі. Роботодавець може внести зміни до трудового договору (посадової або робочої інструкції) лише у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці й виключно за згодою працівника та в порядку, визначеному частиною третьою статті 32 КЗпП.

Таким чином, «призначити» працівника відповідальним за виконання певних обов’язків можна лише з одночасним відображенням цих обов’язків у посадовій (робочій) інструкції (трудовому договорі).

Отже, у посадовій інструкції (трудовому договорі) бухгалтера має бути визначено конкретний перелік обов’язків щодо ведення кад­рового діловодства, у т. ч. щодо ведення, обліку, зберігання та видачі трудових книжок працівників. Про надання бухгалтеру права засвідчувати своїм підписом записи в трудових книжках працівників також має бути зазначено у посадовій інструкції бухгалтера.

Якщо роботодавець прийме рішення про делегування бухгалтеру права підпису в трудових книжках пізніше дати укладання трудового договору, він може видати відповідний наказ про делегування права.

За таких умов при засвідченні записів у трудових книжках працівників бухгалтер має зазначати свою посаду.

Втім, виконання обов’язків з ведення кадрового діловодства може бути доручено бухгалтеру у порядку суміщення посади інспектора з кадрів. У такому разі при засвідченні записів у трудових книжках працівників має бути зазначено назву посади «інспектор з кадрів».


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді