Підставою для переведення годинників є пункт 1 постанови КМУ «Про порядок обчислення часу на території України» від 13.05.1996 № 509.
Унаслідок переведення часу фактична тривалість нічної зміни: весною — на годину менша; восени — на годину більша.
У 2019 році годинники переводять на годину назад у ніч з 26 на 27 жовтня. Коли складатимете графіки змінності, врахуйте зміни в тривалості робочого часу осіб, що працюватимуть у ніч переведення часу. Збільшення тривалості робочої зміни відбийте в табелі обліку використання робочого часу (далі — Табель). Адже в Табелі зазначають фактичну тривалість робочого часу, — за винятком часу, що припадає на перерву для відпочинку.
«Перехідні» робочі зміни, які починаються однієї доби, а закінчуються іншої, відображаємо в табелі окремо, скільки годин працівник відпрацював фактично за кожну добу. При такому «розбитті» на дві доби номінальна кількість робочих днів збільшується. Проте бухгалтерії важлива саме кількість фактично відпрацьованих робочих змін та годин, а не днів. Тому ми додали стовпець «Відпрацьовано за місяць змін» та вписали до нього загальну кількість змін, яку працівник відпрацював за своїм графіком змінності.
Для наочності наводимо графік змінності на жовтень 2019 року для працівників виробничого цеху та приклад заповнення Табеля за жовтень 2019 року для працівників, що працюють змінами (1 зміна — з 8:00 до 20:00, 2 зміна — з 20:00 до 8:00, перерва для відпочинку — година).
Графік змінності, встановлений для чотирьох бригад, має такий вигляд (Д — денна зміна, Н — нічна зміна):
Графік змінності на жовтень 2019 року для працівників виробничого цеху
Приклад заповнення табеля обліку використання робочого часу
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"