Виборчий процес стартував 24.05.2019 і триватиме 60 днів.
Етапи виборчого процесу
Виборчий процес містить такі етапи:
1) висунути кандидатів у депутати;
2) утворити виборчі комісії (крім ЦВК);
3) зареєструвати кандидатів у депутати;
4) провести передвиборчу агітацію;
5) утворити спеціальні виборчі дільниці, що існують тимчасово;
6) скласти списки виборців, перевірити та уточнити;
7) проголосувати;
8) підрахувати голоси виборців та встановити підсумки голосування;
9) встановити результати виборів депутатів та їх офіційно оприлюднити;
10) припинити повноваження окружних та дільничних виборчих комісій.
Виборчий процес завершиться через 15 днів після того, як ЦВК офіційно оприлюднить результати виборів. Окружні та дільничні виборчі комісії можуть працювати й довше — за потреби.
Підстава — пункти 5, 7, 8 статті 11 Закону № 4061.
Працівник — кандидат у депутати: надайте неоплачувану відпустку
Роботодавець зобов’язаний увільнити від виробничих або службових обов’язків працівника, якого зареєстрували кандидатом у депутати, якщо той попросить. Спосіб увільнення — надати неоплачувану відпустку (ч. 1 ст. 76 Закону № 4061).
Строк увільнення — на період передвиборчої агітації (ч. 1 ст. 76 Закону № 4061). Кандидат у депутати має право розпочати передвиборчу агітацію з наступного дня після того, як ЦВК зареєструвала кандидата. Передвиборча агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування — 19.07.2019 (ч. 1, 2 ст. 70 Закону № 4061).
Як оформити. Кандидат в депутати подає заяву про неоплачувану відпустку на час передвиборчої агітації. Роботодавець оформлює відпустку наказом. Підстави для наказу — заява та посвідчення кандидата в народні депутати України.
Наказ про неоплачувану відпустку працівнику
ЦВК видає посвідчення впродовж трьох днів після того, як зареєстрував кандидата (ч. 8 ст. 58 Закону № 4061). Форми посвідчень кандидата у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та в одномандатному виборчому окрузі — у Додатках 1, 2 до постанови ЦВК від 12.07.2012 № 111 (далі — Постанова № 111).
Працівник — довірена особа кандидата в депутати: увільніть від роботи
Кандидат у депутати в одномандатному окрузі має право визначити трьох довірених осіб із числа виборців (п. 3 ст. 76 Закону № 4061). Довірені особи допомагають кандидату провести виборчий процес, представляють інтереси кандидата у відносинах з виборчими комісіями, органами влади та місцевого самоврядування, ЗМІ, виборцями.
Довірені особи набувають повноважень із дня їх реєстрації ЦВК. Повноваження припиняють у день, коли офіційно оприлюднять результати виборів, або коли скасують рішення про реєстрацію кандидата у депутати.
Повноваження довіреної особи підтверджує посвідчення, що видає ЦВК. Форму посвідчення ЦВК внормувала в Додатку 6 до Постанови № 111.
Довірена особа кандидата у депутати в одномандатному окрузі має право на увільнення від виробничих або службових обов’язків без збереження зарплати. Умова увільнення — погодження з роботодавцем.
Строк увільнення — з дня реєстрації в ЦВК на період виборчого процесу (ч. 8 ст. 76 Закону № 4061).
Як оформити. Отримайте від працівника заяву про увільнення. Роботодавець може засвідчити, що згоден увільнити працівника від роботи, в резолюції на заяві з дорученням кадровику підготувати проект наказу.
Оформлюйте увільнення наказом.
Зразок наказу про увільнення на час виборів
Працівника — довіреної особи кандидата в депутати Верховної Ради
Як табелювати. Позначайте увільнення без збереження зарплати в табелі кодом «І» (інші причини неявок).
Працівник — представник політичної партії у ЦВК або уповноважена особа політичної партії: увільніть від роботи
Партія, кандидати в депутати від якої зареєстровані в загальнодержавному окрузі, має право:
- делегувати одного представника до ЦВК з правом дорадчого голосу. Він представлятиме інтереси партії в ЦВК під час виборчого процесу (п. 1 ст. 75 Закону № 4061);
- призначити п’ять уповноважених осіб у загальнодержавному окрузі та двох уповноважених осіб у кожному одномандатному окрузі (п. 5 ст. 75 Закону № 4061).
ЦВК реєструє представника та уповноважених осіб.
Посвідчення внормовані Постановою № 111:
- для представника партії у ЦВК — у Додатку 3;
- для уповноважених осіб партії — у Додатках 4, 5.
Гарантії уповноваженим особам партії та представнику в ЦВК — такі самі, як і довіреним особам кандидатів.
Строк увільнення — з дня реєстрації ЦВК до припинення повноважень або закінчення виборчого процесу.
Як оформити. Увільніть працівника наказом від виробничих або службових обов’язків без збереження зарплати. Умова — погодження роботодавця. У констатуючій частині наказу пошліться на пункт 8 статті 75 Закону № 4061.
Як табелювати. Позначайте увільнення без збереження зарплати в табелі кодом «І» (інші причини неявок).
Працівник — член виборчої комісії: увільніть від роботи
Виборчі комісії готують та проводять вибори.
Система виборчих комісій
Вид | Ареал повноважень щодо підготовки та проведення виборів депутатів |
---|---|
Центральна виборча комісія | Вся Україна та закордонні виборчі дільниці |
Окружні виборчі комісії | У межах одномандатного округу |
Дільничні виборчі комісії | У межах виборчої дільниці |
Окружна виборча комісія утворює дільничні виборчі комісії (ДВК) щонайпізніше за 31 день до дня голосування. Склад ДВК — голова, заступник голови, секретар та інші члени комісії (ст. 28 Закону № 4061).
ДВК є колегіальним органом. Основна форма роботи — засідання, що скликає голова комісії, за його відсутності — заступник голови. За відсутності голови та заступника — секретар комісії. Перше засідання комісії скликає її голова не пізніш як на третій день після її утворення, а наступні — за необхідності (п. 1, 4 ст. 33 Закону № 4061).
Член ДВК складає присягу на першому засіданні, в якому бере участь, відтак отримує посвідчення за підписом голови окружної комісії. Форми посвідчень — у Додатках 12-14 до Постанови № 111.
Члена виборчої комісії не можна звільнити з роботи, перевести на нижчу посаду з підстав, пов’язаних із виконанням обов’язків у виборчій комісії (п. 8 ст. 36 Закону № 4061).
Працівника, який працюватиме у виборчій комісії, роботодавець увільнятиме від роботи по-різному залежно від того, як той виконуватиме обов’язки в комісії — з оплатою чи без.
Працівник — член виборчої комісії на безплатній основі
На час безпосереднього виконання обов’язків члена виборчої комісії, як-от участь у засіданнях комісії, інших заходах на виконання Закону № 4061 чи рішень комісії, на кожного члена виборчої комісії поширюються гарантії і компенсації, передбачені для працівників, які виконують державні або громадські обов’язки у робочий час (ч. 11 ст. 36 Закону № 4061).
Строк увільнення. Роботодавець має увільнити працівника — члена комісії на безплатній основі на час, необхідний щоб виконувати обов’язки члена комісії.
Як оформити. Складіть наказ.
Підстави для увільнення:
- заява особи про увільнення від службових обов’язків на час, необхідний для виконання обов’язків члена комісії;
- письмовеповідомлення голови, заступника голови чи секретаря комісії про скликання засідання комісії або рішення виборчої комісії про залучення члена комісії до участі в інших заходах, передбачених Законом № 4061.
Як табелювати. Час відсутності на роботі, пов’язаний із виконанням обов’язків у виборчій комісії на безплатній основі, позначайте літерним кодом «ІН» (цифровий код — 22). Цим кодом позначають випадки відсутності, в яких за працівником зберігається середній заробіток.
Оформіть докумети про увільнення від роботи на час виборів 2019 правильно, а головне не плутайте увільнення та звільнення з роботи на час виборів.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"