Штрафи на роботодавців: кого, за що і на скільки каратимуть грошима у 2020 році

UA RU
Штраф за неоформлених працівників зменшили втричі, а за перешкоджання перевірці — у 6 разів. Санкції розділили для великого і малого бізнесу. Стаття допоможе вам спрогнозувати ризики, порахувати «ціну питання» для різних порушень, щоб вчасно усунути штрафонебезпечні хиби

За порушення карають грошима як роботодавця — юрособу чи ФОП, так і безпосереднього винуватця — директора, кадровика, головбуха. Роботодавець сплачує штраф (ст. 265 КЗпП). Винну посадову особу суд притягує до адміністративної відповідальності (ст. 41 КпАП).

Адміністративна відповідальність залишилася без змін, але штрафне навантаження на роботодавців Парламент зменшив у рази (Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» від 12.12.2019 № 378-IX). Нові штрафи застосовують з 02.02.2020.

Штрафи на роботодавців у 2020 році

Для різних роботодавців — різні санкції. ФОП чи підприємство на єдиному податку відбудеться попередженням за неоформлених працівників чи недотримання гарантій працівникам, які проходять військову службу (абз. 2, 6 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Штраф за «інші порушення у сфері праці» = кількість порушень × 1 МЗП* (абз. 9 ч.м2 ст.м265 КЗпП). Раніше — 1 МЗП за всі «інші» порушення.

* МЗП — мінімальна заробітна плата, встановлена законом на момент виявлення порушення (у 2020 році — 4723 грн).

Штрафи за неоформлених працівників, недопуск до перевірки доведеться сплатити незалежно від того, чи усунули порушення. Але якщо сплатите 50% упродовж 10 днів, Держпраці зарахує це як погашений штраф (ч. 5, 7 ст. 265 КЗпП).

Штрафів за порушення щодо оплати праці та гарантій працівникам, які проходять військову службу, взагалі не буде, якщо усунете помилку в строк, встановлений приписом інспектора праці. Так само уникнете штрафів за «інші порушення у сфері праці», якщо інспектор виявив їх уперше. Матимете час виправити помилки (ч.м6 ст.м265 КЗпП).

➤ Права роботодавця під час інспектування з праці

Таблиця штрафів для роботодавців 2020

Категорія порушення

Роботодавець

Штраф за порушення

Штраф за неоформлених працівників

Малий бізнес (Якщо ви платник єдиного податку 1–3 груп, юрособа чи ФОП)

Розмір штрафу ➤➤➤

Інші роботодавці

Розмір штрафу ➤➤➤

Штраф за «зарплатні» порушення

Єдиноподатник 1–3 група

Розмір штрафу ➤➤➤

Інші роботодавці

Розмір штрафу ➤➤➤

Штраф за недотримання гарантій працівникам, які проходять військову службу

Єдиноподатник 1–3 група

Розмір штрафу ➤➤➤

Інші роботодавці

Розмір штрафу ➤➤➤

Штраф за недопущення до перевірки

Усі роботодавціРозмір штрафу ➤➤➤

Штраф за інші порушення

Усі роботодавціРозмір штрафу ➤➤➤

Хто і як штрафує роботодавців

Штрафи за статтею 265 КЗпП накладають посадові особи Держпраці та органів місцевого самоврядування. Керівний документ — Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2013 № 509 (далі — Постанова № 509).

Інспектор праці не штрафує роботодавця. Він не має такого права. Інспектор зафіксує порушення в акті інспектування, видасть припис усунути порушення, а матеріали перевірки передасть керівництву (Порядок державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 21.08.2019 № 823).

Право штрафувати роботодавця мають керівники органів Держпраці, керівники виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад, їхні заступники.

Підстави накласти штраф — акт інспектування чи акт про неможливість його провести через перешкоди інспектору.

Перевірки з праці

Як зменшити розмір штрафу

Посадова особа розгляне справу за 45 днів, відтак складе постанову про штраф чи навпаки письмово повідомить роботодавця про те, що підстав для санкцій немає.

Постанову надішлють роботодавцю упродовж трьох днів.

Щоб сплатити штраф, роботодавець має місяць від дня ухвалення постанови (п. 9 Постанови № 509). Але якщо сплатить 50% за 10 банківських днів, орган контролю вважатиме, що роботодавець виконав постанову про штраф у повному обсязі (ч. 5 ст. 265 КЗпП). 10 днів відлічують від дати, коли роботодавець отримав постанову про штраф.

Шпаргалка оцінки ризиків на вашому підприємстві

Скористайтеся Шпаргалкою як чек-лістом для оцінки ризиків. Проаналізуйте, чи не припускаються на вашому підприємстві порушень, що спричиняють штрафи. Порахуйте «ціну питання» — підсумуйте санкції за недоліки, що знаєте за собою. Визначте, що зможете усунути зараз, щоб не довелося платити штраф.

Штрафи за різні порушення підсумовують, але сума до сплати залежатиме від того, що саме порушили.

Скачати шпаргалку


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві», який відбудеться 7 березня. Спікер — юрист, сертифікований експерт з військового обліку Юлія Видиборець. У програмі — обов’язки відповідального за ведення військового обліку, оповіщення про виклик до ТЦК працівників, які відсутні через відрядження, відпустку, хворобу, призупинення трудового договору. Також відповіді на важливі питання: як вести списки персонального військового обліку: сумісники, працівники, яким виповнилося 27 років, працівники, які відмовляються надати інформацію, як роботодавцям реагувати на вимоги ТЦК та СП, який документ підтверджує, що працівник був у ТЦК, чи вимагати його від працівника.

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді