Протипожежна безпека на підприємстві — одна з важливих умов для зберігання архівних документів. У сховищах архіву підприємства прокладають сховану електропроводку та застосовують напівгерметичну освітлювальну арматуру. Світильники, електрощити й розподільні пристрої — закритого виконання. Розподільні електрощити, запобіжні пристрої й рубильники встановлюють тільки поза сховищами. Все електрообладнання забезпечують заземленням.
Приміщення архіву за пожежною безпекою відносяться до категорії «В» і мають розташовуватися в будівлях не нижче другого ступеня вогнестійкості.
Основна протипожежна техніка безпеки на підприємстві — автоматичні системи пожежогасіння та переносні вогнегасники новітніх конструкцій. У разі використання вони не матимуть побічної руйнівної дії на архівні документи. Архів підприємства повинен мати один вогнегасник на кожні 50 м2 та не менше двох — у кожному приміщенні.
Усі сховища обов’язково обладнують пожежною сигналізацією. В архіві мають бути інструкція про заходи пожежної безпеки, список осіб, відповідальних за пожежну безпеку. Обов’язково створюється план евакуації документів і майна.
План евакуації документів і майна погоджують із відповідними службами організації — пожежною, охоронною, технічного нагляду. Затверджує план евакуації керівник організації. Заняття з пожежної безпеки й навчання практичним діям під час пожежі проводяться один раз на рік або при зміні працівників архіву.
У сховищах архіву забороняється палити, використовувати електронагрівальні прилади, зберігати легкозаймисті речовини, вибухонебезпечні предмети і продукти харчування. В архіві заборонено утримувати кімнатні рослини.
Температурно-вологісний і світловий режими в архіві також потребують уваги.
У приміщеннях архіву, обладнаних системами кондиціювання повітря, необхідно підтримувати оптимальні температурно-вологісні режими, які відповідають специфіці документів, що зберігаються.
У приміщеннях з нерегульованим кліматом доцільні заходи з оптимізації кліматичних умов, зокрема:
- встановлення раціонального режиму опалення;
- регулярне провітрювання;
- використання засобів осушення або зволоження повітря.
Щоб контролювати та підтримувати на належному рівні температурно-вологісні режими в архівосховищах, щотижня вимірюють кліматичні параметри повітря, які фіксують у спеціальних реєстраційних журналах (зразок). У приміщеннях з нерегульованим кліматом зазначені параметри вимірюють двічі на тиждень, а в разі порушення режиму зберігання — щодня.
Контрольно-вимірювальні прилади (термометри, психрометри, гігрометри) встановлюють у головних проходах на стелажах, подалі від опалювальних і вентиляційних систем. Справність вимірювальних приладів перевіряють щороку.
Освітлення в сховищах може бути природним і штучним. Не допускається потрапляння на документи прямого сонячного світла. З огляду на це сховища краще розташовувати в приміщеннях з вікнами на північну сторону.
Щоб захистити документи від шкідливого впливу світла, використовують для складування коробки, папки з клапанами, шафи, стелажі закритого типу. Також установлюють на вікнах світлозахисні засоби — жалюзі, щільні штори, захисні фільтри, фарбують шибки.
Для освітлення застосовують лампи накалювання та люмінесцентні лампи в закритих плафонах з гладкою зовнішньою поверхнею.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"