Вищий адміністративний суд України виніс ухвалу щодо порядку виплати допомоги з тимчасової непрацездатності при змінному графіку роботи

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 19.02.2014 № К/9991/53304/12 остаточно визначив порядок виплати допомоги з тимчасової непрацездатності при змінному графіку роботи, якщо нічна зміна розпочинається в день, коли працездатність ще не відновлена, а закінчується наступного дня — у день, коли працівнику слід стати до роботи

Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 19.02.2014 № К/9991/53304/12 остаточно визначив порядок виплати допомоги з тимчасової непрацездатності при змінному графіку роботи, якщо нічна зміна розпочинається в день, коли працездатність ще не відновлена, а закінчується наступного дня — у день, коли працівнику слід стати до роботи.

Обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — відділення Фонду) було проведено позапланову документальну перевірку правильності використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Публічним акціонерним товариством (далі — ПАТ), в результаті якої Фонд виніс рішення про накладення штрафу.

Відділення Фонду вважало, що ПАТ допустило переплату допомоги по тимчасовій непрацездатності та по догляду за хворою дитиною віком до 14 років по 659 листкам непрацездатності, яка сталася через неправильне включення до періоду непрацездатності робочих годин наступної доби зміни, які не входили до періоду непрацездатності. На думку відділення Фонду допомога по тимчасовій непрацездатності мала нараховуватися виключно за робочі години доби зміни, які припадають на період непрацездатності.

ПАТ оскаржило рішення відділення Фонду у судовому порядку.

Суд встановив, що відповідно до статті 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.06.1993 № 3356-XII, статті 57 Кодексу законів про працю України (КЗпП) колективним договором між власником та профспілкою затверджено внутрішній трудовий розпорядок, який містить інформацію про: дату роботи бригад, зміну, тривалість зміни, час її початку і закінчення, порядок чергування працівників у змінах. У графіках роботи години нічної зміни зазначені у день її початку та відображені як «Н» без розбивки на день початку/день кінця нічної зміни. У розшифруванні літерних та цифрових кодів графіка зазначено години нічної зміни і години перерви, видно, що нічна зміна припадає на два календарних дні. Такий облік робочого часу не є підсумованим, або таким, що ведеться в годинах.

Положеннями статті 57 КЗпП передбачено, що час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності у відповідності із законодавством. При цьому законодавством України не передбачено можливості відновлення працездатності в середині зміни.

Оскільки час початку і закінчення щоденної роботи передбачено правилами внутрішнього трудового розпорядку та графіками змінності позивача і нічна зміна розпочинається у перший її день, то працівник який не став до роботи на початку робочої зміни, не може заступити до роботи в середині цієї зміни.

Суд визнав, що якщо нічна зміна розпочинається в день, коли працездатність ще не відновлена, а закінчується наступного дня — у день, коли працівнику слід стати до роботи, розрахунок страхових виплат та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця застрахованим особам і їх виплата проводиться за всі години нічної зміни, передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності.

У пригоді Вам неодмінно стане:

Проходження листка непрацездатності на підприємстві: покроковий алгоритм

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
87

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5996

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1018

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530568

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124008

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді