Старт нової судової системи — 30.09.2016

Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні визначатиме новий закон

Новим Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі — Закон № 1402) визначено, що систему судоустрою становитимуть:

  • місцеві суди;
  • апеляційні суди;
  • Верховний Суд.

Для розгляду окремих категорій справ відповідно до Закону № 1402 в системі судоустрою діятимуть вищі спеціалізовані суди (ч. 3 ст. 17 Закону № 1402).

Судом першої інстанції буде місцевий суд, зокрема:

  • місцевий загальний суд, який розглядатиме цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом;
  • місцевий господарський суд, який розглядатиме справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції;
  • місцевий адміністративний суд, який розглядатиме справи адміністративної юрисдикції (адміністративні справи).

Судами апеляційної інстанції, утвореними в апеляційних округах, будуть, зокрема:

  • апеляційні суди з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення;
  • апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди.

У системі судоустрою діятимуть також вищі спеціалізовані суди як суди першої інстанції з розгляду окремих категорій справ, а саме:

  • Вищий суд з питань інтелектуальної власності;
  • Вищий антикорупційний суд.

Найвищим судом у системі судоустрою України буде Верховний Суд.

Отже, в новій судовій системі України трудові спори вирішуватимуться місцевими загальними судами, з подальшим апеляційним розглядом апеляційними судами з розгляду цивільних і кримінальних справ та Верховним Судом.

Законом № 1402 визначено кваліфікаційні вимоги до суддів, а також порядок конкурсного відбору суддів, призначення (звільнення, припинення повноважень) суддів, а також умови суддівської винагороди, що складається з посадового окладу із застосуванням регіональних коефіцієнтів та доплат за вислугу років, науковий ступінь, за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Ольга Савченко,
експерт Експертус: Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор кількості кадровиків

Якщо ваше підприємство належить до тих, що стрімко розвиваються, ви плануєте створювати нові підрозділи, філіали, добирати нових працівників, варто знати: це — додатковий оберемок кадрових справ. В нагоді стане зручний сервіс — «Калькулятор кількості кадровиків». Він зекономить ваш час на розрахунках і дасть змогу ліпше підготуватися до розмови з керівником про нагальну потребу прийняти на роботу ще одного працівника відділу кадрів.
10846

Причетність кадровика до проведення атестації робочих місць за умовами праці

Атестація робочих місць за умовами праці: для чого проводиться, чи забезпечує кадрова служба підприємства її проведення та чи можна відтермінувати в умовах воєнного стану. На ці запитання знайдете відповіді у статті.
5084

Формування кадрового резерву на підприємстві

Як правильно сформувати кадровий резерв, а потім ефективно працювати з резервістами? Покроковий алгоритм допоможе вирішити ці завдання, а також сприятиме покращенню процесу відбору персоналу при переведенні на інші посади, навчанні працівників новим професіям, методам праці, технологіям.
19596

Мотивація працівників у 2020 році

Мотивація працівників в сучасних умовах — одне із найважливіших завдань HR-менеджерів та кадровиків. Для того щоб правильно мотивувати до роботи підлеглих, керівник має насамперед добре розуміти людську природу. Пропонуємо вам 12 ідей, які допоможуть надихнути персонал на плідну роботу у 2020 році. Не відкладайте на потім, адже рік вже розпочався.
14023

«А що, якби ваша професія зникла?», або 5 нестандартних запитань для співбесіди

Стандартними анкетами не обійтися, щоб зрозуміти, що рухає людиною. Але вдало підібрані та вчасно поставлені неочікувані запитання допоможуть побачити кандидата з потрібного ракурсу. Нестандартні запитання не передбачають правильних чи неправильних відповідей, а дають кандидату можливість розкритися. Приклади таких запитань з коментарями психологів та фахівців з оцінки персоналу — у статті.
1532

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді