Національне агентство з питань запобігання корупції (далі — НАЗК) на численні звернення працівників органів ПФУ розробив Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700) стосовно наявності конфлікту інтересів при зверненні особи до суду за захистом своїх прав в частині відновлення виплати пенсії, її перерахунку.
НАЗК нагадало, що кожна особа має право в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України (далі — КАС), звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч. 1 ст. 6 КАС).
Тому сам факт звернення особи до суду за захистом своїх прав не може вважатись порушенням вимог антикорупційного законодавства чи зловживанням службовим становищем. Однак, при цьому НАЗК зауважує, що конфлікт інтересів у цій ситуації може виникати за наявності таких факторів:
- заявник, реалізуючи свої повноваження на посаді в органах ПФУ, вчинив дії (утримався від вчинення дій), приймав рішення, пов’язані із розглядом судом справи за його позовною заявою до органу ПФУ, в якому він працює, що могло вплинути (вплинуло) на результати розгляду справи в суді, взяв участь у виконанні судового рішення щодо себе;
- заявник не вжив заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів, визначених статтями 28 та 29 Закону № 1700.
Окрім того, НАЗК наведено приклади врегулювання конфлікту інтересів при прийнятті рішень або підготовки документів, пов’язаних з розглядом справи в суді.
Роз’яснення НАЗК може стати у нагоді широкому колу осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки містить ситуації, які можуть виникнути під час розгляду відповідної справи у суді та механізми врегулювання можливого конфлікту інтересів.
За інформацією Національного агентства з питань запобігання корупції