Порядок атестації кандидатів у держслужбовці на знання української — нарешті затверджено

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Не атестуватимуть осіб, які в атестаті про середню освіту мають з української мови оцінку «5» або не менше 10 балів, в дипломі про вищу освіту оцінку «відмінно», а також навчалися за спеціальностями «українська мова та література», «українська мова та література і іноземна мова», «філологія».

Довгоочікуваний нормативний акт нарешті прийнято.

Постановою КМУ від 26.04.2017 № 301 затверджено Порядок  атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою (далі — Порядок № 301). Атестацію проводитимуть уповноважені вищі навчальні заклади — вищі навчальні заклади, які відповідно до ліцензії здійснюють підготовку здобувачів вищої освіти в галузі знань «Публічне управління та адміністрування». Інформацію про уповноважені вищі навчальні заклади оприлюднюватимуть на їх офіційних веб-сайтах, а також на офіційних веб-сайтах НАДС та МОН.

Атестація проводитиметься у три етапи:

  • приймання заяв від осіб, які претендують на зайняття посади державної служби, щодо проходження атестації;
  • проходження атестації у письмовій та усній формі;
  • визначення результатів атестації та інформування учасників атестації про них.

Атестація у письмовій формі включатиме:

  • письмове завдання з використанням технологій тестування (далі — тестове завдання);
  • письмовий переказ тексту з фахових питань (далі — переказ).

Атестація в усній формі включатиме:

  • ділову розмову за визначеним сценарієм;
  • повідомлення-презентацію на встановлену атестаційною комісією тему.

Тривалість виконання завдань у письмовій формі (тестове завдання та переказ) становитиме 60 хвилин. Учасник атестації може здати зошит із завданнями та заповнений бланк відповідей до закінчення відведеного часу.

Атестація в усній формі розпочинатиметься не раніше, ніж через 60 хвилин і не пізніше ніж через 120 хвилин після закінчення атестації в письмовій формі.

Тривалість атестації в усній формі для кожного її учасника становить до 45 хвилин, з яких 20 хвилин відводитиметься на ділову розмову за визначеним сценарієм (у тому числі 5 хвилин на підготовку) та не більше ніж 25 хвилин — на повідомлення-презентацію (у тому числі 15 хвилин на підготовку).

Порядком № 301 визначено критерії оцінювання атестації.

Учасники, які успішно пройшли атестацію, отримуватимуть посвідчення щодо вільного володіння державною мовою.

Окрім того, вільне володіння державною мовою також підтверджуватиметься для осіб, які мають такі документи:

  • документи державного зразка про загальну середню освіту, видані до 2000 року, з оцінкою «5» за вивчення української мови;
  • документи державного зразка про загальну середню освіту, видані після 2000 року, з балом про підсумкову державну атестацію з української мови не менше 10;
  • диплом молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста), бакалавра, магістра (спеціаліста) з відповідним додатком з оцінкою «відмінно» за вивчення української мови;
  • диплом бакалавра, магістра (спеціаліста) за спеціальностями українська мова та література; українська мова та література і іноземна мова; філологія.

Особа, яка має один із зазначених документів, може звернутися до уповноваженого вищого навчального закладу із заявою про видачу посвідчення на безоплатній основі. До заяви необхідно буде додати копії документа про відповідний рівень освіти та усіх необхідних до нього додатків.

Посвідчення діятиме безстроково. У разі втрати або пошкодження посвідчення відповідний уповноважений вищий навчальний заклад за заявою власника посвідчення видаватиме його дублікат.

Ольга Догадіна,
експерт Експертус: Кадри

Інтеграція ветерана в колектив: як налагодити комунікацію та співпрацю

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок протоколу загальних зборів трудового колективу

Якщо неправильно складете протокол, загальні збори визнають неправомочними. Наш експерт підготовав для вас готовий зразок протоколу загальних зборів та нагадав правила його оформлення. Скачайте та використовуйте у роботі
84464

Правила визначення тривалості щорічної відпустки для різних категорій працівників

Як визначити максимальну і мінімальну тривалість щорічної основної відпустки з огляду на особливості воєнного стану, яка тривалість щорічної основної відпустки у перший рік роботи працівника, яку кількість днів становить «чорнобильська» відпустка, — відповіді на ці запитання знайдете у статті
61515

Відкликання працівника з відпустки

На підприємстві виникла потреба у конкретному працівнику, який перебуває у відпустці. І роботодавець повинен використати порядок відкликання з відпустки. Як правомірно відкликати з відпустки та що передбачає алгоритм дій, читайте у статті.
84045

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді