Порядок атестації кандидатів у держслужбовці на знання української — нарешті затверджено

Не атестуватимуть осіб, які в атестаті про середню освіту мають з української мови оцінку «5» або не менше 10 балів, в дипломі про вищу освіту оцінку «відмінно», а також навчалися за спеціальностями «українська мова та література», «українська мова та література і іноземна мова», «філологія».

Довгоочікуваний нормативний акт нарешті прийнято.

Постановою КМУ від 26.04.2017 № 301 затверджено Порядок  атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою (далі — Порядок № 301). Атестацію проводитимуть уповноважені вищі навчальні заклади — вищі навчальні заклади, які відповідно до ліцензії здійснюють підготовку здобувачів вищої освіти в галузі знань «Публічне управління та адміністрування». Інформацію про уповноважені вищі навчальні заклади оприлюднюватимуть на їх офіційних веб-сайтах, а також на офіційних веб-сайтах НАДС та МОН.

Атестація проводитиметься у три етапи:

  • приймання заяв від осіб, які претендують на зайняття посади державної служби, щодо проходження атестації;
  • проходження атестації у письмовій та усній формі;
  • визначення результатів атестації та інформування учасників атестації про них.

Атестація у письмовій формі включатиме:

  • письмове завдання з використанням технологій тестування (далі — тестове завдання);
  • письмовий переказ тексту з фахових питань (далі — переказ).

Атестація в усній формі включатиме:

  • ділову розмову за визначеним сценарієм;
  • повідомлення-презентацію на встановлену атестаційною комісією тему.

Тривалість виконання завдань у письмовій формі (тестове завдання та переказ) становитиме 60 хвилин. Учасник атестації може здати зошит із завданнями та заповнений бланк відповідей до закінчення відведеного часу.

Атестація в усній формі розпочинатиметься не раніше, ніж через 60 хвилин і не пізніше ніж через 120 хвилин після закінчення атестації в письмовій формі.

Тривалість атестації в усній формі для кожного її учасника становить до 45 хвилин, з яких 20 хвилин відводитиметься на ділову розмову за визначеним сценарієм (у тому числі 5 хвилин на підготовку) та не більше ніж 25 хвилин — на повідомлення-презентацію (у тому числі 15 хвилин на підготовку).

Порядком № 301 визначено критерії оцінювання атестації.

Учасники, які успішно пройшли атестацію, отримуватимуть посвідчення щодо вільного володіння державною мовою.

Окрім того, вільне володіння державною мовою також підтверджуватиметься для осіб, які мають такі документи:

  • документи державного зразка про загальну середню освіту, видані до 2000 року, з оцінкою «5» за вивчення української мови;
  • документи державного зразка про загальну середню освіту, видані після 2000 року, з балом про підсумкову державну атестацію з української мови не менше 10;
  • диплом молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста), бакалавра, магістра (спеціаліста) з відповідним додатком з оцінкою «відмінно» за вивчення української мови;
  • диплом бакалавра, магістра (спеціаліста) за спеціальностями українська мова та література; українська мова та література і іноземна мова; філологія.

Особа, яка має один із зазначених документів, може звернутися до уповноваженого вищого навчального закладу із заявою про видачу посвідчення на безоплатній основі. До заяви необхідно буде додати копії документа про відповідний рівень освіти та усіх необхідних до нього додатків.

Посвідчення діятиме безстроково. У разі втрати або пошкодження посвідчення відповідний уповноважений вищий навчальний заклад за заявою власника посвідчення видаватиме його дублікат.

Ольга Догадіна,
експерт Експертус: Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5491

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41197

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19235

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96937

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26046

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді