При реорганізації закладів охорони здоров’я працівників не звільнятимуть

Порядок проведення конкурсу, укладання контракту та форму контракту з керівником державного чи комунального закладу охорони здоров’я має затвердити Кабмін

Законом України від 06.04.2017 № 2002-VIII (далі — Закон № 2002) унесено зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.1992 № 2801-XII (далі — Закон № 2801), якими передбачено, що керівників державних та комунальних закладів охорони здоров’я призначатимуть на посаду на конкурсній основі. І надалі з керівниками закладів охорони здоров’я укладатимуть контракт на строк від трьох до п’яти років. Утім, норму щодо автоматичного продовження дії контракту з Закону № 2801 вилучено. Кабмін протягом шести місяців з дня набрання чинності ухвалених змін має прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації положень Закону № 2002, зокрема, затвердити:

  • порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров’я;
  • порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров’я;
  • типову форму контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров’я.

Окрім того, державні та комунальні заклади охорони здоров’я — бюджетні установи зможуть реорганізуватися в казенні підприємства або комунальні некомерційні підприємства. Причому у зв’язку зі зміною організаційно-правової форми заборонено змінювати основний вид діяльності державного та комунального закладу охорони здоров’я з медичного обслуговування населення (медична практика). До 31.12.2018 працівників закладів, що реорганізовуватимуться, можна буде звільнити лише у разі неможливості переведення за їх згодою на іншу роботу.

Також не підлягатимуть реорганізації в казенні підприємства та/або комунальні некомерційні підприємства заклади охорони здоров’я Міноборони, МВС, СБУ, Державної прикордонної служби України, Державної пенітенціарної служби України, а також інші заклади охорони здоров’я відповідно до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Закон № 2002 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності Законом № 2002.

Ольга Догадіна,
експерт Експертус: Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5491

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41193

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19235

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96935

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26046

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді