Мінприроди затвердило положення про вахтовий метод роботи в зоні відчуження

Роботодавець приймає рішення про впровадження вахтового методу за погодженням з профспілкою. Переміщення працівників, що перебувають на вахті, у зв’язку зі зміною місця дислокації об’єктів (території) не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника.

Міністерство екології та природних ресурсів України наказом від 24.07.2017 № 275 затвердило Положення про вахтовий метод організації робіт на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження (далі — Положення № 275), дію якого поширено на підприємства, установи і організації, що перебувають у сфері управління Державного агентства України з управління зоною відчуження.

Положення № 275 визначає економічні, правові та організаційні засади застосування вахтового методу роботи:

  • у зоні відчуження;
  • зоні безумовного (обов’язкового) відселення;
  • на об’єктах і територіях, де виникли радіаційні аварії і ліквідація наслідків яких потребує тривалого часу.

Роботу вахтовим методом організовують за спеціальним режимом праці, впроваджують підсумований облік робочого часу, а міжвахтовий відпочинок надають працівникам у місцях їх постійного проживання.

Місцем роботи при вахтовому методі вважають об’єкти (території), на яких здійснюється безпосередня трудова діяльність. Переміщення працівників, що перебувають на вахті, у зв’язку зі зміною місця дислокації об’єктів (території) не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника.

Періодом вахти вважають час виконання робіт та час міжзмінного відпочинку.

Підставою для прийняття роботодавцем за погодженням з профспілкою рішення про запровадження вахтового методу організації робіт є техніко-економічне обгрунтування, що визначає:

  • чисельність вахтового персоналу;
  • умови проживання;
  • тривалість вахти;
  • засоби та час доставки персоналу до місця роботи і назад до місця постійного проживання;
  • додаткові видатки, пов’язані із застосуванням вахтового методу;
  • порядок соціально-побутового та медичного забезпечення вахтового персоналу.

До робіт, що виконуються вахтовим методом, заборонено залучати осіб, молодших 18 років, вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3-х років, а також осіб, які мають медичні протипоказання для виконання таких робіт.

Положенням № 275 врегульовано особливості:

  • організації роботи вахтовим методом (у т. ч. доставки працівників на вахту);
  • режиму праці та відпочинку;
  • обліку робочого часу;
  • оплати праці;
  • оплати днів тимчасової непрацездатності та компенсацій;
  • соціально-побутового забезпечення вахтового персоналу;
  • організації медичної допомоги.

Ольга Догадіна,
провідний експерт
Експертус Кадри

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Перехід на літній час 2025 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
2695

Індивідуальний графік роботи — встановлюємо правильно

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
69419

Наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу

Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
41057

Неповний робочий час: запровадження, оплата, табелювання

Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
149694

Підсумований облік робочого часу

Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.
42451

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді