Мобілізації немає, а працівник вступив на військову службу за контрактом: чи зберігати робоче місце і заробіток

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Мобілізацію наразі не оголошено, але чимало працівників добровільно вступають на військову службу — за контрактом. Нещодавно введено новий — шестимісячний контракт з військо службовцями. Чи зберігати посаду і середній заробіток за працівником, який уклав контракт на військову службу? Відповідь залежатиме від виду контракту і від того, чи проходив працівник військову службу в особливий період, а експерти журналу «Кадровик-01» розказують про найскладніше простими словами

Мобілізацію наразі не оголошено, але чимало працівників добровільно вступають на військову службу — за контрактом. Нещодавно введено новий — шестимісячний контракт з військо службовцями. Чи зберігати посаду і середній заробіток за працівником, який уклав контракт на військову службу? Відповідь залежатиме від виду контракту і від того, чи проходив працівник військову службу в особливий період, а експерти журналу «Кадровик-01» розказують про найскладніше простими словами.

Гарантії для працівників, які вступили на військову службу за контрактом (далі — контракт), визначає стаття 119 Кодексу законів про працю України. Однак кожен випадок укладення працівником контракту може виявитися особливим. Тож ми пропонуємо Вам кілька простих правил, які дадуть змогу безпомилково визначити, на які гарантії може і має право розраховувати працівник у кожному з випадків контракту на військову службу.

Правило 1. Той факт, що наразі не оголошено мобілізацію, жодним чином не впливає ані на можливість укладення працівником контракту, ані на обсяг гарантій, які має забезпечити роботодавець. Оголошення мобілізації Указом Президента України — це старт для проведення призову на військову службу. Пільги працівникам, що уклали контракт, маємо надавати у межах, встановлених статтею 119 КЗпП, протягом дії всього особливого періоду.

ДО ВІДОМА

Особливий період охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII)

Правило 2.

Працівники, які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, завжди матимуть право на гарантії щодо збереження місця роботи, посади та середнього заробітку (далі — гарантії).

Правило 3.

Працівники, які були призвані на військову службу під час мобілізації на підставі Указу Президента України, та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але вирішили продовжити військову службу на умовах контракту, користуватимуться гарантіями незалежно від строку, на який укладено контракт.

Правило 4.

Укладення контракту на строк 6 місяців або від 1 до 5 років дає право на забезпечення гарантій тільки в одному випадку — якщо спочатку працівник бувпризваний на військову службу, а коли строк служби збіг і працівник підлягав демобілізації, він вирішив продовжити військову службу на умовах контракту.

Інші випадки укладення контрактів на строк 6 місяців або від одного до 5 років кваліфікуватимуться як вступ на військову службу на професійній основі. У таких випадках працівник підлягає звільненню на підставі пункту 3 статті 36 КЗпП.

Оскільки гарантії працівникам, які йдуть на військову службу на контрактній основі, надаємо за кошти роботодавця (а в деяких випадках — не надаємо), розумітися на цих питаннях має нині кожен кадровик. Всі гарантії всім категоріям працівників, які проходять військову службу в особливий період, розклали по поличках експерти журналу «Кадровик-01» у публікаціях:

Гарантії працівникам, які виконують військовий обов’язок у 2014­2016 роках, і сумна доля компенсації середнього заробітку 
(«Кадровик-01» № 02/2016)

Працівник уклав 6-місячний контракт на військову службу: чи зберігати посаду і середній заробіток
(«Кадровик-01», № 04/2016)


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Теми:

Інтеграція ветерана в колектив: як налагодити комунікацію та співпрацю

Статті за темою

Усі статті за темою

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
67085

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
243

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
396

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
413

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
15667

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді