Мобілізацію наразі не оголошено, але чимало працівників добровільно вступають на військову службу — за контрактом. Нещодавно введено новий — шестимісячний контракт з військо службовцями. Чи зберігати посаду і середній заробіток за працівником, який уклав контракт на військову службу? Відповідь залежатиме від виду контракту і від того, чи проходив працівник військову службу в особливий період, а експерти журналу «Кадровик-01» розказують про найскладніше простими словами.
Гарантії для працівників, які вступили на військову службу за контрактом (далі — контракт), визначає стаття 119 Кодексу законів про працю України. Однак кожен випадок укладення працівником контракту може виявитися особливим. Тож ми пропонуємо Вам кілька простих правил, які дадуть змогу безпомилково визначити, на які гарантії може і має право розраховувати працівник у кожному з випадків контракту на військову службу.
Правило 1. Той факт, що наразі не оголошено мобілізацію, жодним чином не впливає ані на можливість укладення працівником контракту, ані на обсяг гарантій, які має забезпечити роботодавець. Оголошення мобілізації Указом Президента України — це старт для проведення призову на військову службу. Пільги працівникам, що уклали контракт, маємо надавати у межах, встановлених статтею 119 КЗпП, протягом дії всього особливого періоду.
ДО ВІДОМА
Особливий період охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII)
Правило 2.
Працівники, які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, завжди матимуть право на гарантії щодо збереження місця роботи, посади та середнього заробітку (далі — гарантії).
Правило 3.
Працівники, які були призвані на військову службу під час мобілізації на підставі Указу Президента України, та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але вирішили продовжити військову службу на умовах контракту, користуватимуться гарантіями незалежно від строку, на який укладено контракт.
Правило 4.
Укладення контракту на строк 6 місяців або від 1 до 5 років дає право на забезпечення гарантій тільки в одному випадку — якщо спочатку працівник бувпризваний на військову службу, а коли строк служби збіг і працівник підлягав демобілізації, він вирішив продовжити військову службу на умовах контракту.
Інші випадки укладення контрактів на строк 6 місяців або від одного до 5 років кваліфікуватимуться як вступ на військову службу на професійній основі. У таких випадках працівник підлягає звільненню на підставі пункту 3 статті 36 КЗпП.
Оскільки гарантії працівникам, які йдуть на військову службу на контрактній основі, надаємо за кошти роботодавця (а в деяких випадках — не надаємо), розумітися на цих питаннях має нині кожен кадровик. Всі гарантії всім категоріям працівників, які проходять військову службу в особливий період, розклали по поличках експерти журналу «Кадровик-01» у публікаціях:
Гарантії працівникам, які виконують військовий обов’язок у 20142016 роках, і сумна доля компенсації середнього заробітку
(«Кадровик-01» № 02/2016)
Працівник уклав 6-місячний контракт на військову службу: чи зберігати посаду і середній заробіток
(«Кадровик-01», № 04/2016)
⚡ ТОП-5 консультацій ⚡
- Класифікатор професій
- Відсторонення невакцинованого працівника
- Зразок оформлення наказу за ДСТУ 4163:2020
- Звіт про квоту 2022
- Трудовий договір