МОЗ (лист від 24.11.2017 № 17/19/53/1541-17/31223) нагадало, що попередній, періодичний та позачерговий медичні огляди проводять в закладі охорони здоров’я медичною комісією, а щозмінні передрейсові та післярейсові медичні огляди водіїв транспортних засобів здійснюють лікарі лікувального профілю та/або молодші медичні працівники з медичною освітою за спеціальністю «сестринська справа», «лікувальна справа» (п. 1.6 та 1.8 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ та МВС від 31.01.2013 № 65/80; далі — Положення № 65/80).
Щозмінному передрейсовому та післярейсовому медичним оглядам підлягають водії транспортних засобів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб — підприємців, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів (п. 1.4 Положення № 65/80).
Медична практика та перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом є видами господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню (п. 15, 24 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII).
Ліцензіат зобов’язаний здійснювати контроль за станом здоров’я водіїв:
- прийняти на роботу медичний персонал або укласти договір із суб’єктом господарювання щодо надання його персоналом послуг з проведення медоглядів;
- забезпечити проходження водіями періодичних медичних оглядів;
- проводити щозмінні медичні огляди водіїв (підп. 10 п. 16 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою КМУ від 02.12.2015 № 1001).
Шляхи організації передрейсових та післярейсових оглядів водіїв:
- підприємство укладає договір з амбулаторно-поліклінічним закладом, що має ліцензію — послуги надаватиме відокремлений структурний підрозділ амбулаторно-поліклінічного закладу;
- підприємство відкриває медичний кабінет фізичної особи — підприємця, який провадить медичну практику на підставі ліцензії;
- підприємство отримує ліцензію та відкриває медичний кабінет без утворення закладу охорони здоров’я, що діятиме відповідно до положення про такий кабінет (п. 18 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285).
МОЗ наголошує, що під час проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв передбачено, окрім загальної діагностики стану здоров’я водія транспортного засобу, обстеження на предмет перебування водія у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Проведення такого обстеження зобов’язує медичного працівника оволодіти спеціальними методами та засобами, що є одним з ключових аспектів проведення щозмінних оглядів водіїв транспортних засобів та вимагає особливої уваги.
Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри