Відпустка батьку немовляти - це одна з новел проекту Трудового кодексу України. Але депутати вирішили не чекати на ухвалення Кодексу і подбати про сім’ї із дітьми вже зараз.
Законопроект № 10099, зареєстрований у Верховній Раді, передбачає зміни до статті 17 Закону «Про відпустки» — надати працівнику-чоловіку право на 10 днів оплачуваної відпустки у зв’язку з народженням дитини. Нагадаємо, нині статтею 25 Закону про відпустки передбачено надання чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, відпустки без збереження заробітної плати тривалістю до 14 календарних днів.
Автори законопроекту вважають, що таке нововведення дасть змогу батьку адаптуватися до народження дитини і підтримати матір немовляти у перші дні після пологів.
План роботи відділу кадрів 2019
Відпустка батьку після народження дитини — шлях до гармонізації українського законодавства з європейським, адже така норма відповідає вимогам Директиви Ради ЄС 2010/18/EU.
До речі, така відпустка є в різних країнах. Так, у Норвегії батьки немовлят отримують додаткову оплачувану відпустку тривалістю 14 к.д., а в Ісландії батько немовляти може піти у відпустку аж на три місяці, щоправда, заробіток трохи зменшиться – чоловік отримуватиме 80% від середнього заробітку.
Канадські породіллі йдуть у декрет за 15 тижнів до пологів і перебувають вдома з дитиною ще 35 тижнів потому. Відпустку для догляду можна поділити між батьками. Але є умова — щоб отримати відпустку, треба відпрацювати щонайменше 600 годин до моменту пологів.
У Португалії піти у 5-денну відпустку — обов’язок батька немовляти. На того, хто знехтує цим обов’язком, чекає штраф.
Законодавство не зобов’язує роботодавця реєструвати листки непрацездатності. Керуйтеся загальними нормами діловодства.
Вихід працівниці на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформлювати наказом роботодавця необов’язково, але іноді доцільно.
Звільнення під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років хоч і є досить популярним на сьогодні, однак викликає низку питань. Як правильно оформити звільнення під час декретної відпустки? Чи можуть звільнити вагітну? У чому особливості звільнення за власним бажанням під час відпустки по догляду за дитиною? Чи можливе звільнення за угодою сторін під час декретної відпустки? Відповідь на ці та інші питання — знайдіть у статті
Заява про вихід з декретної відпустки — це офіційний документ, який працівниця подає роботодавцю для переривання декретної відпустки та повернення на роботу. Що має містити зразок заяви про вихід з декретної відпустки? Коли та ким подається зразок заяви про вихід з декретної відпустки достроково? Де знайти зразок заяви про переривання відпустки для догляду за дитиною? Відповіді на ці питання та зразок заяви про вихід на роботу з декретної відпустки — у статті.
Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР передбачає можливість оформити відпустку без збереження зарплати для догляду за дитиною після закінчення соціальної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Про вихід на роботу після закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка або особа, яка фактично доглядала дитину, повідомляє роботодавцю, зокрема у вигляді заяви про переривання декретної відпустки