За шість місяців інспектори праці оштрафували 1133 ваших колег на загальну суму 1 млн 100 тис. грн. З травня по вересень інспектори були позбавлені основного дороговказу — порядку перевірок. Проте статистика свідчить, що на кількості перевірок та сумі штрафів це не сильно позначилося. Ба більше — всього за пів року ця сума перевищила 70% штрафів за весь минулий рік.

10 заборон для інспектора з праці
З вересня інспектори працюють за новим Порядком перевірок (Постанова КМУ «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21.08.2019 № 823). Але шукатимуть контролери ті ж самі порушення, що і раніше. У І півріччі 2019 року кожен оштрафований сплатив в середньому 970 грн.
Упродовж січня—липня 2019 року інспектори Держпраці та органів місцевого самоврядування:
- провели 10 201 інспекційне відвідування та 157 невиїзних інспектувань із дотримання законодавства про працю на 9880 підприємствах;
- виявили 13 384 порушення законодавства про працю у 6478 роботодавців.
Порушення — у 66% перевірених підприємств, в середньому на одному підприємстві по два порушення.
Як кадровику замінити штраф на усне зауваження
Рейтинг сфер з найчастішими порушеннями збігається з торішнім.
Лідери порушень законодавства про працю:
- оплата праці,
- трудовий договір,
- порушення у сфері робочого часу, відпусток та ведення трудових книжок.
Як і минулого року, порушники — переважно підприємства приватної форми власності. Заклади оптової та роздрібної торгівлі знов вирізнилися — в них порушень найбільше.
Інспектори праці внесли роботодавцям 6369 приписів. Роботодавці виконали у встановлений строк 5429 приписів і усунули порушення прав 99 365 працівників.
Ірина Іванченкошеф-редактор журналів «Кадровик-01», експертно-правової системи Експертус Кадри Навіть якщо інспектор завітав без попередження, пройти перевірку без штрафу — реально. Ви теж маєте свої права. Їх треба знати і вміти обстоювати.
Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.