Ініціатор законопроєкту, зареєстрованого в Раді 10.10.2019 за № 2252 телеведучий «1+1» Олександр Дубінський.
Військовий збір вводили тимчасово до 1 січня 2015 року, але потім відтермінували "до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України". Запроваджений ще у 2014 році військовий збір платники податків сплачують понад 5 років.
Експерти уважають, що правова природа військового зборує незрозумілою, оскільки військовий збір фактично повторює фіскальні функції ПДФО через однакові об’єкти оподаткування. Через це фонд заробітної плати зазнає надмірного податкового навантаження в порівнянні з рівнем оподаткування вказаних доходів в інших країнах світу. Це один із чинників значної долі тіньової економіки країни, зокрема і тіньових зарплат, що видаються «в конвертах».
При цьому, військовий збір та ПДФО по суті дублюють один одного, що призводить до подвійного податкового навантаження — оподаткування одного й того ж об’єкту оподаткування – заробітної плати, винагороди за цивільно-правовими угодами тощо.
За офіційною інформацією в Україні відбуваються позитивні зрушення в економіці. Так зростання валового внутрішнього продукту України у другому кварталі 2019 року становило 4,6% до аналогічного періоду 2018 року. Такі позитивні тенденції закладені і в Програмі діяльності Уряду України на найближчі п’ять років (економіка України зросте на 40% за 5 років). Серед ключових цілей Програми Уряду – зниження загального податкового навантаження.
Тому вирішення питань фінансування видатків держави можливе як за рахунок зростання економіки країни, так і за рахунок скорочення «тіньових схем» внаслідок зменшення податкового навантаження на фонд заробітної плати платників податку.
Проектом Закону передбачено внесення змін до Податкового кодексу України щодо виключення пункту 16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, в якому зазначені основні елементи збору: платники збору, об’єкт оподаткування збором, ставка збору, порядок нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету тощо.
Одночасно з прийняттям проєкту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування військового збору» будуть внесенні відповідні зміни до Бюджетного кодексу України в частині джерел формування доходної частини Державного бюджету. Такий законопроєкт також зареєстрований у ВРУ за № 2253.
Розробники законопроєкту очікують, що після скасування військового збору:
- зменшиться навантаження на фонд оплати праці платників збору;
- зменшиться частка заробітних плат, що видаються «в конвертах»;
- збільшиться сума надходжень податків на доходи фізичних осіб.
Ірина Іванченко
шеф-редактор журналів «Кадровик-01», експертно-правової системи Експертус Кадри