Як дізнатися при прийнятті на роботу, чи не вагітна кандидатка на посаду. Роз’яснення Держпраці

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Фахівці Головного управління Держпраці у Херсонській області роз’яснили під час онлайн-прийому проблемні питання прийняття жінок.


Очільниця одного з підприємств Херсонщини запитала спеціалістів Держпраці: як саме коректно з’ясувати, чи вагітна жінка? Запитувати кожну жінку? Чим повинна бути підтверджена вагітність для роботодавця? Як поводитися, якщо жінка захотіла це сказати (що скоріш за все буде) або невпевнена при прийомі на роботу? Теоретично, якщо жінка не пройде випробування та буде звільнена за п. 11 ст. 40 КЗпП, вона може на підставі медичної довідки по вагітності поновлена на роботі – як цьому запобігти на стадії укладання трудового договору?

Як дізнатися при прийнятті на роботу, чи не вагітна кандидатка на посаду. Роз’яснення Держпраці

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами: крок за кроком

Фахівець Держпраці зауважив, що під час працевлаштування жінок часто запитують про те, що не має стосунку до професійних характеристик, але порушує їх особистий простір, зокрема це питання про стан жінки в якому вона перебуває на момент працевлаштування.

Законодавство України забороняє будь-які прояви дискримінації за статевою ознакою. Про це йдеться, зокрема, в Конституції України (Стаття 24), Законі України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» та у статті 2 КЗпП.

Стаття 184 КЗпП забороняє відмовляти у прийнятті на роботу жінкам із причин, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до 3 років, а також одиноким матерям — за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда.

У разі відмови у прийнятті на роботу таким категоріям осіб роботодавець зобов’язаний повідомити їх про причину відмови у письмовій формі.

У свою чергу, жінка може оскаржити таку відмову в суді.

Тому при прийомі на роботу ставити такі питання недоречно.

Щодо випробувального терміну вагітній фахівець Держпраці зазначив таке.

Заборонено встановлення випробувального терміну вагітним (ст. 26 КЗпП).

Однак якщо жінка при прийомі на роботу не повідомила про вагітність а повідомила про це під час проходження випробувального терміну, то звільнення такої жінки як такої, що не пройшла випробувальний термін, заборонено, оскільки це є звільненням з ініціативи роботодавця (ст. 184 КЗпП України).

Для підтвердження вагітності жінка має надати роботодавцю відповідний медичний висновок.

Інтеграція ветерана в колектив: як налагодити комунікацію та співпрацю

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи і прийняття на нове місце у той самий день

Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
25065

Дистанційна робота: особливості оформлення

Дистанційна робота набула нового значення, адже в умовах воєнного стану стала одним із правомірних механізмів продовження бізнесу. Що ж таке дистанційна робота та як правильно оформити дистанційну роботу? Чи регулюється дистанційна робота КЗпП? Які особливості має дистанційна робота в умовах війни? Відповіді на усі питання — у статті.
65234

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
145366

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
182055

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді