Як дізнатися при прийнятті на роботу, чи не вагітна кандидатка на посаду. Роз’яснення Держпраці

Фахівці Головного управління Держпраці у Херсонській області роз’яснили під час онлайн-прийому проблемні питання прийняття жінок.


Очільниця одного з підприємств Херсонщини запитала спеціалістів Держпраці: як саме коректно з’ясувати, чи вагітна жінка? Запитувати кожну жінку? Чим повинна бути підтверджена вагітність для роботодавця? Як поводитися, якщо жінка захотіла це сказати (що скоріш за все буде) або невпевнена при прийомі на роботу? Теоретично, якщо жінка не пройде випробування та буде звільнена за п. 11 ст. 40 КЗпП, вона може на підставі медичної довідки по вагітності поновлена на роботі – як цьому запобігти на стадії укладання трудового договору?

Як дізнатися при прийнятті на роботу, чи не вагітна кандидатка на посаду. Роз’яснення Держпраці

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами: крок за кроком

Фахівець Держпраці зауважив, що під час працевлаштування жінок часто запитують про те, що не має стосунку до професійних характеристик, але порушує їх особистий простір, зокрема це питання про стан жінки в якому вона перебуває на момент працевлаштування.

Законодавство України забороняє будь-які прояви дискримінації за статевою ознакою. Про це йдеться, зокрема, в Конституції України (Стаття 24), Законі України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» та у статті 2 КЗпП.

Стаття 184 КЗпП забороняє відмовляти у прийнятті на роботу жінкам із причин, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до 3 років, а також одиноким матерям — за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда.

У разі відмови у прийнятті на роботу таким категоріям осіб роботодавець зобов’язаний повідомити їх про причину відмови у письмовій формі.

У свою чергу, жінка може оскаржити таку відмову в суді.

Тому при прийомі на роботу ставити такі питання недоречно.

Щодо випробувального терміну вагітній фахівець Держпраці зазначив таке.

Заборонено встановлення випробувального терміну вагітним (ст. 26 КЗпП).

Однак якщо жінка при прийомі на роботу не повідомила про вагітність а повідомила про це під час проходження випробувального терміну, то звільнення такої жінки як такої, що не пройшла випробувальний термін, заборонено, оскільки це є звільненням з ініціативи роботодавця (ст. 184 КЗпП України).

Для підтвердження вагітності жінка має надати роботодавцю відповідний медичний висновок.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96921

Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
30864

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
33432

Оголошення про прийняття на роботу: яких фраз слід уникати

Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
40833

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75618

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді