20.10.2019 набули чинності зміни, унесені до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі — Закон № 2232) (Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо удосконалення деяких питань проходження громадянами військової служби» від 03.10.2019 № 161-IX).
Статтю 24 Закону № 2232 доповнено частиною 2, яка регламентує підстави та порядок призупинення військової служби. Військова служба призупиняється для військовослужбовців, які:
- самовільно залишили військові частини або місця служби;
- дезертирували із ЗСУ та інших військових формувань;
- добровільно здалися в полон, якщо інше не визначено законодавством.
Початок призупинення військової служби — день внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Відомості до реєстру вносять на підставі заяви, повідомлення командира (начальника) військової частини про вчинене кримінальне правопорушення, поданих відповідно до частини четвертої статті 85 Дисциплінарного статуту ЗСУ.
Працівника призвали на строкову службу: навігатор кадровика
Військовослужбовців, військову службу яких призупинено, звільняють з посад та вважають такими, що не виконують (не несуть) обов’язків військової служби. Контракт про проходження військової служби, а також виплату грошового та здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення таким військовослужбовцям призупиняють.
Час призупинення військової служби військовослужбовцям не зараховують до:
- строку військової служби;
- вислуги у військовому званні;
- вислуги років для виплати надбавки за вислугу років і призначення пенсії.
На цих військовослужбовців не поширюються пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством для військовослужбовців.
Військовослужбовці, військову службу яким призупинено, не входять до чисельності ЗСУ та інших військових формувань.
Військовослужбовці, військову службу яким призупинено та стосовно яких обвинувальні вироки суду набрали законної сили, звільняються з військової служби, крім військовослужбовців, яким вироком суду визначено міру покарання у виді:
- службового обмеження;
- арешту з відбуттям на гауптвахті;
- триманням у дисциплінарному батальйоні.
Військовослужбовців, яким призначено кримінальне покарання у вигляді штрафу, яких звільнено від кримінальної відповідальності на підставах, передбачених статтями 47, 48, 49 Кримінального кодексу України, а також яких звільнено від відбування покарання на підставі амністії, звільняють з військової служби.
Для військовослужбовців, стосовно яких суд виніс виправдувальний вирок, що набрав законної сили, або стосовно яких закрито кримінальне провадження відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України, військова служба та дія контракту продовжується. У такому разі строк призупинення військової служби зараховується до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років і призначення пенсії, а також до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання, та поновлюються пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством для військовослужбовців.
За весь час необґрунтованого призупинення військової служби таким військовослужбовцям виплачують недоотримане грошове та здійснюються недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення.
Порядок призупинення та продовження військової служби визначають положення про проходження військової служби.
Окрім того, назви закладів освіти в Законі № 2232 приведено у відповідність до Закону України «Про освіту».
Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус: Кадри