Після накладання штрафів інспекторами з праці суб’єкт господарювання звернувся до суду. Суд першої інстанції став на бік підприємства. Управління Держпраці не відступило та відповіло апеляційною скаргою. Відтак використання цивільних-правових договорів замість трудових коштуватиме підприємству чималих штрафів.
Під час інспекційного відвідування підприємства з видобутку вугілля у 2018 році інспекторами праці Головного управління Держпраці у Донецькій області було виявлено 95 працівників, які виконували роботи без належного оформлення трудових відносин. Працівники виконували роботи на підставі цивільних договорів, які мали ознаки трудового договору (договори на виконання роботи за посадою, передбаченою у штатному розписі, з виплатою премії за сумлінне виконання посадових обов`язків та ін.).
Трудовий договір і цивільно-правовий договір: принципові відмінності
Відповідно до ч.2 ст. 265 КЗпП за допуск працівників до роботи без оформлення трудових договорів на суб’єкт господарювання накладено штраф у розмірі більше ніж 10,6 млн грн.
Суб’єкт господарювання звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом щодо визнання неправомірними дій фахівців Управління (порушення вимог Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295), та скасування постанови про накладення штрафу.
Рішенням суду першої інстанції позовні вимоги було задоволено, постанову про накладення штрафу — скасовано.
Проте Управління Держпраці не погодилось з рішенням суду першої інстанції та подало апеляційну скаргу.
Ба більше, Перший апеляційний адміністративний суд визнав апеляційну скаргу Держпраці обґрунтованою та законною. Рішення Донецького окружного суду у цій справі скасоване. Дії інспекторів з праці визнано правомірними. Тож, наразі підприємство з видобутку вугілля має сплатити 10,6 млн грн штрафу.
Дізнайтеся, які дії роботодавця, якщо замість трудового договору уклали договір підряду
За матеріалами Управління Держпраці у Донецькій області
Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.