Позиція Фонду соціального страхування — законодавчих механізмів немає
Фонд соціального страхування (далі — ФСС) у листі від 08.10.2019 р. N 1992-11-1 висловив свою позицію стосовно допомоги по вагітності та пологах, надану фізичній особі — підприємцю (далі — ФОП).
У листі ФСС нагадує, що право на матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи — громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105; далі — Закон № 1105). Це право виникає з настанням страхового випадку у т. ч. в період зайняття підприємницькою діяльністю.
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами: крок за кроком
Господарський кодекс України у статті 42 визначає підприємництво як самостійну, ініціативну, систематичну, на власний ризик господарську діяльність, яка має на меті одержання прибутку.
Матеріальну допомогу по вагітності та пологах надають ФОП як компенсацію втраченого доходу. В той же час ФОП не має права на відпустку, адже це право Закон України «Про відпустки» надає тільки громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами чи ФОП.
У разі припинення ФОП підприємницької діяльності після отримання матеріальної допомоги по вагітності та пологах, законодавством не передбачені механізми її повернення. Отже, повертати кошти до ФСС не потрібно.
Галина Бєлікова,
редактор-експерт Експертус Кадри
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається матері або батьку дитини, або особам, які фактично доглядатимуть за дитиною, за їх заявою
Декретна відпустка до 3 років — право як матері, так і батька дитини. Чи відрізняється відпустка по догляду за дитиною до 3 років батькові від тої, що може надаватися матері дитини? Відповідь на це питання та алгоритм, за яким відпустка по догляду за дитиною до 3-х років на вашому підприємстві буде оформлена правильнота швидко — у статті.
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами у практиці кадровика вимагає особливо ретельної підготовки документів. З усіх важливих питань стосовно оформлення декрету консультуємо у цьому матеріалі.
Декретна відпустка в Україні — одна із трудових гарантій, що передбачена законом. Декретна відпустка по вагітності та декретна відпустка по догляду за дитиною є часто застосовуваною на різних підприємствах, в установах та організаціях, однак на сьогодні лишається низка практичних питань щодо того як оформляється декретна відпустка найманого працівника. Скільки триває декретна відпустка? Як оплачується декретна відпустка? Чи можна продовжити декретну відпустку? Чи відрізняється декретна відпустка у військовий час?
До кадровиків звернулась працівниця, яка щойно приступила до роботи після відпустки по догляду за дитиною, з проханням роз’яснити скільки невикористаних днів щорічної відпустки у неї залишилося до «декрету» і чому саме стільки? Щоб відповісти на ці запитання кадровик має знати, які саме періоди зараховують до стажу роботи, що дає право на отримання щорічної відпустки, та правильно розрахувати кількість днів невикористаної відпустки.