Позиція Фонду соціального страхування — законодавчих механізмів немає

Фонд соціального страхування (далі — ФСС) у листі від 08.10.2019 р. N 1992-11-1 висловив свою позицію стосовно допомоги по вагітності та пологах, надану фізичній особі — підприємцю (далі — ФОП).
У листі ФСС нагадує, що право на матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи — громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105; далі — Закон № 1105). Це право виникає з настанням страхового випадку у т. ч. в період зайняття підприємницькою діяльністю.
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами: крок за кроком
Господарський кодекс України у статті 42 визначає підприємництво як самостійну, ініціативну, систематичну, на власний ризик господарську діяльність, яка має на меті одержання прибутку.
Матеріальну допомогу по вагітності та пологах надають ФОП як компенсацію втраченого доходу. В той же час ФОП не має права на відпустку, адже це право Закон України «Про відпустки» надає тільки громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами чи ФОП.
У разі припинення ФОП підприємницької діяльності після отримання матеріальної допомоги по вагітності та пологах, законодавством не передбачені механізми її повернення. Отже, повертати кошти до ФСС не потрібно.
Галина Бєлікова,
редактор-експерт Експертус Кадри
Вихід працівниці на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформлювати наказом роботодавця необов’язково, але іноді доцільно.
Звільнення під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років хоч і є досить популярним на сьогодні, однак викликає низку питань. Як правильно оформити звільнення під час декретної відпустки? Чи можуть звільнити вагітну? У чому особливості звільнення за власним бажанням під час відпустки по догляду за дитиною? Чи можливе звільнення за угодою сторін під час декретної відпустки? Відповідь на ці та інші питання — знайдіть у статті
Заява про вихід з декретної відпустки — це офіційний документ, який працівниця подає роботодавцю для переривання декретної відпустки та повернення на роботу. Що має містити зразок заяви про вихід з декретної відпустки? Коли та ким подається зразок заяви про вихід з декретної відпустки достроково? Де знайти зразок заяви про переривання відпустки для догляду за дитиною? Відповіді на ці питання та зразок заяви про вихід на роботу з декретної відпустки — у статті.
Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР передбачає можливість оформити відпустку без збереження зарплати для догляду за дитиною після закінчення соціальної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Про вихід на роботу після закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка або особа, яка фактично доглядала дитину, повідомляє роботодавцю, зокрема у вигляді заяви про переривання декретної відпустки