5 кроків застосування дисциплінарного стягнення

Як роботодавцю притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності, щоб не програти в суді.

Управління Держпраці у Івано-Франківській області детально розглянуло процедуру застосування дисциплінарного стягнення та розділило її на п’ять кроків.

5 кроків застосування дисциплінарного стягнен

Крок 1. Встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку, його суспільно-правова оцінка. Оцінюючи проступок роботодавець має звернути увагу, що за окремі проступки можна застосовувати не тільки дисциплінарну, а й адміністративну чи кримінальну відповідальність.


Крок 2. Обрання виду дисциплінарного стягнення та дотримання строку його застосування. КЗпП передбачає два види дисциплінарних стягнень: догану і звільнення. При цьому за кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. Притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності роботодавець має безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення. При цьому дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку (ст. 148 КЗпП).

Крок 3. Дотримання порядку застосування дисциплінарного стягнення. Роботодавець має діяти залежно від обраного виду стягнення. Якщо керівник прийняв рішення оголосити догану, перевірте чи наявні усі доповідні та пояснення з підписами та резолюціями. Рішення про застосування такого стягнення, як звільнення, приймають у разі неодноразового порушення. Ретельно фіксуйте всі кроки порушення. Дотримуйте процедури звільнення відповідно до підстави.

Звільнення за прогул: покрокова інструкція ➤

Крок 4. Належне правове оформлення роботодавцем. Стягнення оголошують в наказі (розпорядженні) і повідомляють працівника під розписку (ст. 149 КЗпП). Видайте наказ про оголошення догани та ознайомте з ним працівника. Нагадайте, якщо він сумлінно працюватиме, догану можуть скасувати достроково. З наказом про звільнення також ознайомте працівника та обов’язково надайте йому копію наказу.

Крок 5. Оскарження працівником рішення роботодавця про дисциплінарне стягнення. Скаргу працівник має право подати як в комісію по трудових спорах підприємства, так і до суду (глава XV КЗпП).

5 кроків застосування дисциплінарного стягненКолеги цікавляться, чи компенсувати невикористану відпустку при звільненні працівника за порушення трудової дисципліни

За інформацією Управління Держпраці

у Івано-Франківській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Догана як вид дисциплінарної відповідальності

Одним із заходів стягнення, що передбачені чинним трудовим законодавством України за порушення трудової дисципліни, є догана. Для того, щоб оголосити догану, слід розуміти її правову природу та особливості застосування. Експерти підготували інформацію щодо винесення догани та її оформлення
117752

Оголошено догану працівникам: застосовуємо та документуємо правильно

За що роботодавець має право притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності, який порядок та строки оголошення догани, — у статті є відповіді на ці та інші важливі запитання щодо того, як правильно оголосити догану працівнику.
92582

Наказ про оголошення догани

Після того, як складте акт щодо пояснень працівника, можете оголосити догану. Зробіть це у наказі
48046

Зразок наказу про зняття догани

Догана з працівника знімається автоматично, після закінчення одного року з дня накладення дисциплінарного стягнення. Щоб достроково зняти догану, необхідно видати наказ. Ми підготували для вас зразок наказу про зняття догани.
49438

Проведення службового розслідування у разі порушення працівником трудової дисципліни

Притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності — процедура не з найприємніших. Проте час від часу роботодавцю доводиться розслідувати обставини, за яких працівник вчинив дії, що можуть бути підставою для його притягнення до дисциплінарної відповідальності. Враховуючи, що службове розслідування КЗПП не регулюється, виникають наступні питання: як провести службове розслідування на підприємстві, у яких випадках проводиться службове розслідування, як скласти акт службового розслідування? Відповіді ви знайдете у статті
62073

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді