Чи оплачувати у подвійному розмірі роботу у святкові та неробочі дні: судова практика

За неоплату роботи у святкові та неробочі дні у подвійному розмірі Держпраці наклало штраф на підприємство ще у 2016 році. Суд першої інстанції скасував рішення Управління, проте остаточно питання вирішилось майже через 3 роки.

Чи оплачувати у подвійному розмірі роботу у святкові та неробочі дні: судова практика

У листопаді 2016 року Управління Держпраці у Рівненській області виявило на підприємстві порушення статті 107 КЗпП — працівникам товариства не проводилася оплата за роботу у святкові і неробочі дні у подвійному розмірі.

Заява працівника про оплату роботи у вихідний день

Відповідно, суб’єкту господарювання було надано припис на усунення виявлених порушень та винесено постанову про накладення штрафу за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці у розмірі 87 000 грн.

Роботодавець не погодився з постановою та звернувся з оскарженням до суду. Суди першої й апеляційної інстанцій скасували постанову Держпраці, припис, а відповідно — і штраф.

Управління Держпраці, переконане у правомірності своїх дій, у 2017 році звернулося до Вищого адміністративного суду України.

Лише у 2019 році Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постановою від 24.07.2019 скасував рішення судів попередніх інстанцій та повернув справу на новий розгляд до Рівненського окружного адміністративного суду.

5 листопада 2019 року суд став на бік Управління та визнав постанову про накладення штрафу правомірною. Відтак, роботодавець має сплатити до Держбюджету штраф 87 000 грн.

Чи оплачувати у подвійному розмірі роботу у святкові та неробочі дні: судова практикаХто працюватиме за «шестиденкою», якщо Рада прийме урядовий проєкт Закону «Про працю»

Роз’яснення завідувачки сектору юридичного забезпечення Управління Держпраці у Рівненській області Інни Кокіль:

У разі залучення до роботи у святковий чи неробочий день працівників, які одержують місячний оклад, така робота оплачується у розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад. Але лише за умови, що ця робота проводилася з перевищенням місячної норми робочого часу.

У разі виконання працівниками роботи у святковий чи неробочий день, однак, у межах місячної норми робочого часу, інший день відпочинку не надається, оскільки це спричинить зменшення встановленої їм норми робочого часу.

За інформацією Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про роботу у вихідний день: зразок

Інколи трапляється, що для виконання, наприклад, невідкладних робіт, роботодавець залучає працівників до роботи у вихідний день. Як оформити наказ про залучення до роботи у вихідний день у 2023 році — у статті
90962

Перелік святкових та неробочих днів в Україні

Трудовим законодавством України передбачено святкові та неробочі дні. Робота у такі дні не проводиться. Але у виняткових випадках — допускається, за що працівники мають отримати або подвійну оплату, або інший день відпочинку
33676

Робота у вихідний день в Україні: що врахувати кадровику

Робота у вихідні дні згідно з КЗпП забороняється, окрім виняткових випадків. Кадровик має знати, коли саме дозволено залучати працівників до роботи в вихідний день, які документи при цьому оформити, та як компенсувати незручності. Дотримуйтесь алгоритму зі статті, щоб не порушити норм законодавства
42898

Вихідні 2020: хто та скільки відпочиває

Щоб добре працювати, потрібно вміти відпочивати. Ми підготували для вас відразу два: календар вихідних днів на 2020 рік при п’ятиденному робочому тижні та шестиденному. Працюйте та відпочивайте з насолодою.
36399

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді