Держпраці нагадує, що згідно з ч. 1 ст. 34 КЗпП призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою чи іншими обставинами – це простій.
У разі простою працівники можуть бути переведені:
- за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою;
- на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.
Оголошення простою
Про початок простою, крім простою структурного підрозділу чи всього підприємства, працівник повинен попередити власника або уповноважений ним орган чи бригадира, майстра, інших посадових осіб. Наразі законодавчо не врегульовано порядок такого попередження. Держпраці повідомляє, що попередження можливе як усне, так письмове.
На час простою не з вини працівника оформлюється акт простою та наказ власника або уповноваженого ним органу. Якщо простій має цілодобовий (тижневий) характер, власник або уповноважений ним орган повинен у наказі обумовити необхідність присутності або відсутності працівника на роботі.
Як призупинити роботу підприємства через загрозу коронавірусу
Оплата праці під час простою
Відповідно до ст. 113 КЗпП час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Водночас колективним договором підприємства може бути визначено більший розмір.
За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за працівником зберігається середній заробіток.
Дізнайтеся, чи можливо звільнити працівника за власним бажанням в період офіційно оформленого простою в організації
Держпраці нагадує, що питання необхідності присутності або відсутності на роботі працівників у разі простою може бути вирішено у Правилах внутрішнього трудового розпорядку підприємства.
Аналогічну думку висловило Мінсоцполітики у листі від 23.10.2007 №257/06/187-07 «Щодо організації роботи під час простою на підприємстві».
За інформацією ГУ Держпраці в Донецькій області
Шановні колеги, ми знаємо, що вам зараз нелегко: законодавство протягом тижня змінювалося щодня. Ми підготували добірку відповідей на питання, що надходили від кадровиків цього тижня найчастіше.