Дійсно, стаття 40 КЗпП передбачає можливість розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, а також строкового трудового договору до закінчення строку його чинності власником або уповноваженим ним органом у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі, ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Говорячи простіше, працівник може бути звільнений у разі скорочення.
Однак звільнення працівника на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП має низку правил та обмежень.
Алгоритм від Держпраці для підприємств, де наявна профспілка
Повідомте первинну профспілкову організацію про заплановане скорочення чисельності або штату працівників.
Якщо планується звільнення, роботодавець повинен завчасно, але не пізніше ніж за три місяці до майбутніх звільнень надати профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести з профспілками певні консультації (ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
- Видайте наказ про скорочення чисельності або штату працівників.
- Отримайте згоду профспілки на розірвання трудового договору з конкретним працівником.
- Попередьте працівників про наступне вивільнення та запропонуйте їм переведення на іншу роботу.
Держпраці закликає роботодавців звернути особливу увагу на даний пункт.
По-перше, працівника необхідно персонально попередити не пізніше ніж за два місяці до запланованого звільнення (ч. 1 ст. 49−2 КЗпП України). Повідомити про наступне вивільнення потрібно письмово. Форма повідомлення не унормована. Факт отримання повідомлення працівник має засвідчити підписом на другому примірнику повідомлення, що зберігатиметься у кадровій службі, із зазначенням дати вручення повідомлення, що убезпечить від конфлікту з приводу як самого факту попередження про наступне вивільнення, так і дати вручення та змісту повідомлення. З наступного після попередження дня починається перебіг двомісячного строку, встановленого статтею 49-2 КЗпП.
По-друге, одночасно з попередженням роботодавець зобов’язаний запропонувати працівнику іншу вакансію. Пропонувати переведення роботодавець має не лише в день попередження про скорочення, а протягом наступних 2 місяців. Лише, якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу посаду — звільнення є допустимим.
Працівник усно повідомив, що запропонована посада не влаштовує його, але письмової відмови не надав.
По-третє, певні категорії працівників не можуть бути звільнені на підставі скорочення, зокрема:
- вагітні жінки (ст. 184 КЗпП);
- жінки, які мають дітей віком до 3 років (або до 6 років у певних випадках) (ст. 184);
- одинокі матері при наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю (ст. 184);
- батьки, які виховують дітей без матері (в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі) (ст. 184, 186−1);
- опікуни (піклувальники)(ст. 184, 186−1);
- прийомні батьки (ст. 184, 186−1);
- батьки-вихователі (ст. 184, 186−1);
- неповнолітні працівники (звільнення провадиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування) (ст. 198);
- працівники в період тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (ч. 3 ст. 40);
- працівники, які обиралися до складу профспілки протягом року після закінчення строку, на який обирався цей склад (за певними винятками) (ст. 252 КЗпП, ч. 4 ст. 41 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
- Якщо звільнення є масовим. Поінформуйте службу зайнятості.
Якщо звільнення на підставі скорочення є масовим, то роботодавець зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі поінформувати територіальний орган Державної служби зайнятості України у містах Києві та Севастополі, районі, місті, районі у місті за місцем реєстрації як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про заплановане вивільнення працівників за два місяці до вивільнення (ст. 48, п. 4 ч. 3 ст. 50 ЗУ «Про зайнятість населення»).
- Видайте наказ про звільнення.
- Внесіть відповідний запис до трудової книжки.
- Видайте копію наказу та трудову книжку працівнику. Проведіть з ним повний розрахунок.
Держпраці нагадує, що в разі звільнення на підставі скорочення, працівнику виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП).
Держпраці звертає увагу роботодавців:
Збереження робочих місць, без перебільшення, є питанням національної безпеки і безпеки бізнесу. Істотне скорочення працівників може призвести до позбавлення засобів існування значної кількості населення, зростання соціальної напруги і рівня злочинності до такого рівня, що це унеможливить ведення бізнесу, або ж втрати в рази перевищать видатки на утримання персоналу протягом проведення карантинних заходів.
Тож необхідно вжити всіх можливих заходів для збереження робочих місць.
За інформацією Держпраці у Донецькій області