Як відкликати працівників із простою
До стажу для пенсії чи оплати листка непрацездатності зараховують місяці, в яких за працівника сплачено щонайменше мінімальний страховий внесок.
Мінімальний страховий внесок = МЗП × 22%.
У 2020 році мінімальний внесок — 1039,06 грн.
Головне управління ДПС у м. Києві роз’яснило: якщо за місяць, в якому мав місце простій, працівнику нараховано зарплату менше мінімальної, ЄСВ платиться виходячи із розміру «мінімалки».
За час простою господарської діяльності не з вини працівника (в тому числі на період оголошення карантину), заробітна плата оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (стаття 113 КЗпП із змінами, внесеними Законом України від 30.03.2020 № 540 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)»).
Наказ про припинення простою після карантину
Оплата простою (яка сталася не з вини працівника) входить до фонду додаткової зарплати (п.п. 2.2.12 Інструкції із статистики заробітної плати) і єдиний внесок, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір нараховуються у загальному порядку за правилами, визначеними для зарплати.
Навіть за умови простою на підприємстві, за працівників, для яких це підприємство є основним місцем роботи, сплата ЄСВ має бути не нижче мінімального страхового внеску. Якщо в «простійному» місяці база нарахування ЄСВ за ставкою 22 %, визначена за основним працівником, виявиться нижчою за мінімальну зарплату, єдиний внесок обов’язково нараховується на різницю між цими двома величинами.
Тобто, якщо за час простою працівник отримав зарплату менше ніж 4723 грн, роботодавець все одно сплатить за нього ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску 1039,06 грн, а відтак відповідний період увійде до страхового стажу для пенсії чи лікарняних.
За роз’ясненнями ДПС