Особам, які перебувають у закладах охорони здоров'я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. Виняток — медичні працівники, яким допомога по тимчасовій непрацездатності у таких випадках виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. Такі зміни внесені з 19.05.2020 до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Підстава — Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою підвищення спроможності системи охорони здоров'я України протидіяти поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 07.05.2020 № 587-IX (далі — Закон № 587).
Медики мають право на 100-відсоткову оплату лікарняних у зв’язку з хворобою на COVID-19 чи самоізоляцією з 19.05.2020 — дати набрання чинності Законом № 587. У такому розмірі лікарняний оплачуватимуть до кінця карантину та ще протягом двох місяців після скасування карантину та обмежувальних заходів, запроваджених КМУ (п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 587).
Також із 19.05.2020 запроваджується обов’язкове тестування для певних категорій. Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» доповнили статтею 35-1 «Епідеміологічний пошук випадків зараження коронавірусною хворобою (COVID-19) шляхом тестування».
З метою здійснення епідеміологічного пошуку випадків зараження коронавірусною хворобою (COVID-19), а також ефективного виявлення осіб, які мали контакт із особами, хворими на коронавірусну хворобу (COVID-19), та застосування обмежувальних протиепідемічних заходів МОЗ забезпечує організацію проведення посиленого тестування на амбулаторному та стаціонарному рівнях залежно від медичних показань відповідно до галузевих стандартів медичної допомоги.
Тестування є обов'язковим для:
- осіб, які звертаються за медичною допомогою з ознаками коронавірусної хвороби (COVID-19);
- осіб, які мали встановлений контакт із особою, хворою на коронавірусну хворобу (COVID-19).
Регулярне тестування є обов'язковим для медичних та інших працівників, які працюють у закладах охорони здоров'я, що надають медичну допомогу хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19), а також осіб, які здійснюють заходи, пов'язані з недопущенням поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема працівників Національної поліції та Національної гвардії, — незалежно від того, чи мали вони встановлений контакт із особою, хворою на коронавірусну хворобу (COVID-19).
МОЗ забезпечує тестування на амбулаторному рівні для осіб, які не потребують госпіталізації. Для тестування на амбулаторному рівні можуть розгортатися пункти тестування (відбору зразків матеріалів) для подальшого транспортування відібраних зразків у визначений заклад охорони здоров'я за адміністративно-територіальною приналежністю. До тестування на амбулаторному рівні можуть залучатися лікарі-інтерни, а також лікарі-спеціалісти без вимог щодо атестації на присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії з урахуванням обмежень щодо їх залучення, визначених МОЗ.
Увага: Із 15 травня діє оновлений порядок видачі лікарняних
ФСС повідомив на офіційному сайті, що медичні працівники отримають від Фонду компенсацію 100% втраченого ними заробітку на період самоізоляції під меднаглядом і перебування у закладах охорони здоров’я.
Розмір допомоги для медичних працівників не залежить від тривалості страхового стажу, допомогу оплатять на підставі лікарняного із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19 – 11». При оформлені заяви-розрахунку, роботодавець вказує причину непрацездатності — 11, тобто ізоляція від COVID-19.
Нагадаємо, право на компенсацію втраченого за час ізоляції від коронавірусної хвороби заробітку мають всі застраховані особи. Розмір допомоги від Фонду для них становить 50% середнього доходу незалежно від тривалості страхового стажу, починаючи з шостого дня непрацездатності (перші 5 днів фінансує роботодавець).
Ірина Іванченко
шеф-редактор журналу «Кадровик-01», експертно-правової системи Експертус Кадри