Набрали чинності зміни щодо оплати лікарняних медикам та обов’язкового тестування на COVID-19

З 19.05.2020 медикам оплачуватимуть лікарняні у зв’язку з COVID-19 незалежно від страхового стажу та у розмірі 100% середньої зарплати (доходу).
Набрали чинності зміни щодо оплати лікарняних медикам та обов’язкового тестування на COVID-19


Особам, які перебувають у закладах охорони здоров'я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. Виняток — медичні працівники, яким допомога по тимчасовій непрацездатності у таких випадках виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. Такі зміни внесені з 19.05.2020 до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Підстава — Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою підвищення спроможності системи охорони здоров'я України протидіяти поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 07.05.2020 № 587-IX (далі — Закон № 587).

Медики мають право на 100-відсоткову оплату лікарняних у зв’язку з хворобою на COVID-19 чи самоізоляцією з 19.05.2020 — дати набрання чинності Законом № 587. У такому розмірі лікарняний оплачуватимуть до кінця карантину та ще протягом двох місяців після скасування карантину та обмежувальних заходів, запроваджених КМУ (п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 587).

Також із 19.05.2020 запроваджується обов’язкове тестування для певних категорій. Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» доповнили статтею 35-1 «Епідеміологічний пошук випадків зараження коронавірусною хворобою (COVID-19) шляхом тестування».

З метою здійснення епідеміологічного пошуку випадків зараження коронавірусною хворобою (COVID-19), а також ефективного виявлення осіб, які мали контакт із особами, хворими на коронавірусну хворобу (COVID-19), та застосування обмежувальних протиепідемічних заходів МОЗ забезпечує організацію проведення посиленого тестування на амбулаторному та стаціонарному рівнях залежно від медичних показань відповідно до галузевих стандартів медичної допомоги.

Тестування є обов'язковим для:

Алгоритм дій, якщо на роботу прийшов хворий

Регулярне тестування є обов'язковим для медичних та інших працівників, які працюють у закладах охорони здоров'я, що надають медичну допомогу хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19), а також осіб, які здійснюють заходи, пов'язані з недопущенням поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема працівників Національної поліції та Національної гвардії, — незалежно від того, чи мали вони встановлений контакт із особою, хворою на коронавірусну хворобу (COVID-19).

МОЗ забезпечує тестування на амбулаторному рівні для осіб, які не потребують госпіталізації. Для тестування на амбулаторному рівні можуть розгортатися пункти тестування (відбору зразків матеріалів) для подальшого транспортування відібраних зразків у визначений заклад охорони здоров'я за адміністративно-територіальною приналежністю. До тестування на амбулаторному рівні можуть залучатися лікарі-інтерни, а також лікарі-спеціалісти без вимог щодо атестації на присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії з урахуванням обмежень щодо їх залучення, визначених МОЗ.

Набрали чинності зміни щодо оплати лікарняних медикам та обов’язкового тестування на COVID-19Увага: Із 15 травня діє оновлений порядок видачі лікарняних

ФСС повідомив на офіційному сайті, що медичні працівники отримають від Фонду компенсацію 100% втраченого ними заробітку на період самоізоляції під меднаглядом і перебування у закладах охорони здоров’я.

Розмір допомоги для медичних працівників не залежить від тривалості страхового стажу, допомогу оплатять на підставі лікарняного із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19 – 11». При оформлені заяви-розрахунку, роботодавець вказує причину непрацездатності — 11, тобто ізоляція від COVID-19.

Нагадаємо, право на компенсацію втраченого за час ізоляції від коронавірусної хвороби заробітку мають всі застраховані особи. Розмір допомоги від Фонду для них становить 50% середнього доходу незалежно від тривалості страхового стажу, починаючи з шостого дня непрацездатності (перші 5 днів фінансує роботодавець).

Ірина Іванченко
шеф-редактор журналу «Кадровик-01», експертно-правової системи Експертус Кадри

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18534

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54361

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49250

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
488771

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6562

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді