Роботодавець зобов’язаний повідомити працівника про наступне вивільнення персонально й у письмовій формі не пізніше ніж за два місяці до дати запланованого звільнення (ст.492 КЗпП України). Чи враховується у строк попередження період тимчасової не працездатності? Чи необхідно вдруге повідомити працівника про звільнення після його одужання?
Як скоротити чисельність та штат: алгоритм зі зразками
Управління Держпраці у Полтавській області нагадує, що чинне законодавство не передбачає виключення зі строку попередження працівника про наступне вивільнення часу знаходження його у відпустці або на лікарняному.
Відповідно до ч. 3 ст. 40 КЗпП, заборонено звільняти працівника у період його тимчасової непрацездатності за ініціативою роботодавця. Виключення становлять випадки повної ліквідації підприємства та нез’явлення працівника на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності.
Тобто, у разі збігу тимчасової непрацездатності з датою звільнення, воно відбуватиметься у перший робочий день згідно з графіком роботи після закінчення тимчасової непрацездатності.
Чи правомірно попередити про скорочення під час відпустки для догляду
Вдруге повідомляти працівника про звільнення за два місяці не потрібно, оскільки дата звільнення переноситься не з ініціативи та не з вини роботодавця.
Увага! Листок непрацездатності потрібно буде оплатити повністю, оскільки його було видано ще під час перебування працівника у трудових відносинах з роботодавцем. Відповідно до законодавства останнім днем трудових відносин є день звільнення і він також включається до цього періоду.
За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області
Час від часу в компаніях можуть ініціювати проведення структурної реорганізації, внаслідок чого можуть виводити зі штатного розпису посади осіб, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітностю та пологами, а також у відпустках для догляду за дитиною. Скорочення «декретних» посад потребує особливої уваги кадровика.
На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
У разі скорочення чисельності та штату працівників один із обов’язків роботодавця — повідомити працівників про це.
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто породжує низку позовів до суду. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті