Як оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами сумісникам
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами — це соціально оплачувана відпустка, яка надається на підставі медичного висновку (листка непрацездатності), який видається за місцем спостереження за вагітною.
Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ст. 25. Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Допомога по вагітності та пологах виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить:
- 126 календарних днів (70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів; строк, з якого виникає право на отримання допомоги – з 30 тижня вагітності);
- 140 календарних днів (70 календарних днів до пологів і 70 календарних днів після пологів у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей; строк з якого виникає право на отримання допомоги – з 30 тижня вагітності);
- 180 календарних днів (90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; строк з якого виникає право на отримання допомоги – з 27 тижня вагітності);
- 140 календарних днів при передчасних пологах до 30 тижнів вагітності у разі народження живої дитини (строк з якого виникає право на отримання допомоги – з дня пологів);
- 70 календарних днів при передчасних пологах до 30 тижнів вагітності, у разі мертвонародження при таких пологах (строк з якого виникає право на отримання допомоги – з дня пологів);
- 56 календарних днів у разі, якщо вагітна не спостерігалась в лікувальному закладі з приводу вагітності до дня пологів (строк з якого виникає право на отримання допомоги – з дня пологів).
Управління Держпраці у Рівненській області роз'яснює: працівниця має право самостійно прийняти рішення щодо дати виходу у відпустку по вагітності та пологах, яка може не збігатися із датою видачі листка непрацездатності.
Якщо працівниця піде у «декрет» пізніше, то період, за який виплачується допомога буде коротшим, а розмір допомоги — меншим.
Наприклад: працівниця пішла у відпустку по вагітності і пологам на 25 днів пізніше. Отже, допомога розраховується не за 126 днів, а за 101.
Якщо роботодавець відмовляється нараховувати виплати, працівниця має право звернутись до територіального Управління Держпраці із заявою щодо порушення законодавства про працю. На підставі результатів перевірок додержання законодавства про працю, посадових осіб може бути притягнуто до адміністративної та кримінальної відповідальності, а саме підприємство — до фінансової відповідальності.
За інформацією Держпраці