Як увести неповний робочий час і зберегти права працівників

Збільшення кількості працівників з неповним робочим часом може стати приводом для перевірки з праці. Як правильно встановлювати неповний робочий час? Які відпустки можна надавати працівникам зі зменшенною нормою тривалості робочого часу? Розв’язуємо кадрові головокрутки без помилок.

Як увести неповний робочий час й зберегти права працівників

2 способи увести неповний робочий час з ініціативи роботодавця

Робочий час це встановлений законом або угодою сторін час, протягом якого працівники за правилами внутрішнього трудового розпорядку й умовами трудового договору мають виконувати свої трудові обов’язки.

Відповідно до статті 52 КЗпП для працівників установлюється 5-денний робочий тиждень із двома вихідними днями. На підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємства), де за характером виробництва й умовами праці запровадження 5-денного робочого тижня є недоцільним, установлюється 6-денний робочий тиждень з одним вихідним.

Стаття 50 КЗпП регламентує, що нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Однак, підприємства мають право встановлювати в колективному договорі меншу норму тривалості робочого.

Управління Держпраці у Полтавській області нагадує, що неповний робочий час можна встановлювати як з ініціативи роботодавця, так і з ініціативи працівника за погодженням із роботодавцем.Неповний робочий час — це робочий час, що менший від норми часу, передбаченої законодавством (п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону № 5067). Він установлюється у формі неповного робочого дня або неповного робочого тижня.

Як увести неповний робочий час й зберегти права працівників Дізнайтеся, чи встановлювати перерву працівникам з неповним робочим днем

Неповний робочий час вводять як при прийнятті на роботу, так і згодом (ст. 56 КЗпП).

Оплата праці в такому випадку провадиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.

Увага!

Робота на умовах неповного робочого часу не обмежує будь-які трудові права працівників (ч.3 ст. 56 КЗпП).

Отже, працівники з неповним робочим часом мають право на:

  • щорічні основні відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів, м
  • додаткові відпустки за особливий характер праці, за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.
  • на соціальні виплати (лікарняні, декретні) у звичайному порядку.

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Виробничий календар кадровика на квітень 2025

У виробничому календарі на квітень 2025 ви знайдете кількість робочих і вихідних днів, а також зможете легко визначити норму робочого часу у квітні 2025. Він допоможе правильно розрахувати тривалість робочого часу та не пропустити важливі кадрові звіти. Збережіть собі — зручно для планування, красиво для робочого столу! 😊
9646

Виробничий календар на березень 2025

Календар кадровика допоможе точно визначити норму та тривалість робочого часу у березні 2025 року та вдало організувати робочі дні. Окрім цього, він стане у пригоді для підготовки кадрових звітів у березні 2025 року та чудово доповнить робочий стіл вашого комп’ютера
18050

Виробничий календар на лютий 2025

Календар допоможе легко розрахувати норму робочого часу у лютому 2025 року, спланувати графіки та врахувати важливі дати. Естетичний дизайн заставок для робочого столу стане чудовим доповненням до робочого настрою та надихатиме на продуктивність.
21776

Вихідні 2025

В Україні неробочі та святкові дні 2025 року визначаються відповідно до чинного трудового законодавства. Це офіційно встановлені святкові дні, коли не працюють більшість організацій, а також неробочі дні, які можуть включати інші святкові дати або додаткові вихідні, що утворюються за рахунок переносу.
11663

Виробничий календар 2025

Норми тривалості робочого часу для п’ятиденки і шестиденки на 2025 рік обчислила провідний експерт із трудового законодавства Олена Петровська.
31809

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді