Як увести неповний робочий час і зберегти права працівників

Збільшення кількості працівників з неповним робочим часом може стати приводом для перевірки з праці. Як правильно встановлювати неповний робочий час? Які відпустки можна надавати працівникам зі зменшенною нормою тривалості робочого часу? Розв’язуємо кадрові головокрутки без помилок.

Як увести неповний робочий час й зберегти права працівників

2 способи увести неповний робочий час з ініціативи роботодавця

Робочий час це встановлений законом або угодою сторін час, протягом якого працівники за правилами внутрішнього трудового розпорядку й умовами трудового договору мають виконувати свої трудові обов’язки.

Відповідно до статті 52 КЗпП для працівників установлюється 5-денний робочий тиждень із двома вихідними днями. На підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємства), де за характером виробництва й умовами праці запровадження 5-денного робочого тижня є недоцільним, установлюється 6-денний робочий тиждень з одним вихідним.

Стаття 50 КЗпП регламентує, що нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Однак, підприємства мають право встановлювати в колективному договорі меншу норму тривалості робочого.

Управління Держпраці у Полтавській області нагадує, що неповний робочий час можна встановлювати як з ініціативи роботодавця, так і з ініціативи працівника за погодженням із роботодавцем.Неповний робочий час — це робочий час, що менший від норми часу, передбаченої законодавством (п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону № 5067). Він установлюється у формі неповного робочого дня або неповного робочого тижня.

Як увести неповний робочий час й зберегти права працівників Дізнайтеся, чи встановлювати перерву працівникам з неповним робочим днем

Неповний робочий час вводять як при прийнятті на роботу, так і згодом (ст. 56 КЗпП).

Оплата праці в такому випадку провадиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.

Увага!

Робота на умовах неповного робочого часу не обмежує будь-які трудові права працівників (ч.3 ст. 56 КЗпП).

Отже, працівники з неповним робочим часом мають право на:

  • щорічні основні відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів, м
  • додаткові відпустки за особливий характер праці, за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.
  • на соціальні виплати (лікарняні, декретні) у звичайному порядку.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Виробничий календар 2025

Норми тривалості робочого часу для п’ятиденки і шестиденки на 2025 рік обчислила провідний експерт із трудового законодавства Олена Петровська.
15872

Виробничий календар на листопад 2024

Календар кадровика на листопад 2024 — зручний спосіб, щоб тримати під рукою найважливішу інформацію та прикрасити робочий стіл і створити чудовий настрій.
9936

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
14896

Виробничий календар на жовтень 2024

Середину оксамитового сезону прикрасить виробничий календар на жовтень 2024. Скачайте приємний фон для робочого столу, відвідайте фахові заходи та тримайте під рукою розрахунок тривалості робочого часу у жовтні 2024.
17614

Вихідні 2025

В Україні неробочі та святкові дні 2025 року визначаються відповідно до чинного трудового законодавства. Це офіційно встановлені святкові дні, коли не працюють більшість організацій, а також неробочі дні, які можуть включати інші святкові дати або додаткові вихідні, що утворюються за рахунок переносу.
3249

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді