Робота на відкритих місцевостях у спеку. Що мають знати роботодавець та кадровик?

Жаркий мікроклімат викликає погіршення самопочуття працівників. Особливо це стосується тих, хто працює на відкритих місцевостях, у виробничих і громадських приміщеннях без кондиціонування. Забезпечити працівникам безпечні та нешкідливі умови праці — обов’язок роботодавця. Як раціонально організувати роботу працівників в спеку та скорегувати режим праці колективу?
Робота на відкритих місцевостях у спеку. Що мають знати роботодавець та кадровик?


Норми мікроклімату в межах робочої зони виробничих приміщень, закладів, установ, незалежно від їх форми власності та підпорядкування, регламентовані «Санітарними нормами мікроклімату виробничих приміщень», затвердженими постановою головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1999 № 42.

Оптимальні та допустимі показники мікроклімату різняться в залежності від категорій робіт за показників важкості.

Норми температури повітря на робочих місцях у теплий період року

Увага!

+28оС — верхня межа температури на постійних робочих місцях (де працівники проводять більше ніж половину свого робочого часу або не менше 2-х годин поспіль). Робота при температурі повітря понад 37оС є екстремальною.

Якщо температура повітря більше ніж 37 ºС не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі. Роботодавцю слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

Скоригувати графік роботи на період спеки можна двома способами:

  1. ввести додаткові перерви;
  2. оголосити простій.

Профілактика гіпертермії працівників

Під час робіт на відкритих місцевостях і температурі зовнішнього повітря 35ºС і вище, тривалість періодів безперервної роботи має складати 15-20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10-12 хвилин в охолоджуваних приміщеннях.

Допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну:

  • для опрацівників, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання не повинна перевищувати 4-5 годин;
  • для працівників без спеціального одягу — 1,5-2 години.

Щоб захиститись від надмірного теплового випромінювання слід працювати у спеціальному одязі або одязі з натуральних тканин. Держпраці не рекомендує в умовах підвищеної температури допускати до роботи осіб молодше 25 та старше 40 років.

Поінформуйте працівників

Для профілактики зневоднення організму необхідно дотримуватися питного режиму. Оптимальна температура питної води, напоїв, чаю при цьому становить + 10-15 ºС.

Відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, слід вживаючи підсолену воду, мінеральні лужні води, молочнокислі напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, вітамінізовані напої, киснево-білкові коктейлі.

Пити воду слід часто і потроху. При температурі повітря понад 30ºС і виконанні робіт середньої тяжкості, потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину — це близько одного стакану кожні 20 хвилин.

Для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму необхідно вживати фрукти і овочі.

Роботодавцю доцільно розмістити на видноті пам’ятку про те, як піклуватися про здоров’я в спеку.

За ДСН 3.3.6.042-99 тривалість періодів праці та відпочинку під час ремонтних робіт виробничого устаткування за температури повітря понад 28 °С:

Температура повітря

( оС)

Тривалість одноразових періодів (хв.)

Співвідношення праці і відпочинку

праці

відпочинку

28

36

24

1,5

30

34

25

1,33

32

32

26

1,2

34

30

27

1,10

36

28

28

1

38

26

29

0,90

40

24

30

0,80

За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19202

Захист працівників під час роботи при низьких температурах: про що має знати кадровик

Захист працівників під час роботи при низьких температурах є важливим аспектом охорони праці. Який має бути оптимальний температурний режим на робочому місці? При якій температурі скорочується робочий день? Які особливості нормативного регулювання має робота при низькій температурі? Усі відповіді — у статті.
25735

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
14900

Перехід на зимовий час 2024 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на зимовий час — це практика, коли годинники переводять назад на одну годину, щоб використовувати світловий день більше вранці та зекономити електроенергію. Відтак, у ніч з 26 на 27 жовтня українці переведуть свої годинники на годину назад. Що має врахувати роботодавець, кадровик та працівник під час осіннього переведення часу?
22056

Тривалість робочого часу водіїв

Належним чином сформовані графіки роботи (змінності) водіїв колісних транспортних засобів з додержанням норм робочого часу та відпочинку є запорукою правильного обліку робочого часу водіїв
7575

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді