Як правильно прийняти на роботу неповнолітнього — застороги від Держпраці

Влітку підлітки активно шукають собі роботу. Ця категорія працівників має додаткові гарантії та пільги у порівнянні з повнолітніми. Оформити трудовий договір, визначити норму тривалості робочого часу та розмір зарплатні неповнолітнього — нелегке завдання навіть для досвідченого кадровика.

Як правильно прийняти на роботу неповнолітнього — застороги від Держпраці


Підприємства можуть самостійно приймати на роботу неповнолітніх осіб. Крім того, відповідно до ст. 196 КЗпП для всіх підприємств і організацій встановлюється бронювання на прийняття на роботу і професійне навчання випускників навчальних закладів та інших осіб молодше 18 років.

Районні та міські Ради народних депутатів затверджують програми влаштування на роботу випускників загальноосвітніх шкіл, квоти робочих місць для працевлаштування молоді та забезпечують їх виконання всіма підприємствами, установами, організаціями.

Перше місце роботи надається на термін не менше двох років. Тому підприємства зобов'язані приймати на роботу неповнолітніх осіб, що направляються місцевими органами влади в межах встановленої ними квоти.

За кожну відмову прийняти на роботу таких осіб з роботодавця штрафують. До того ж, відмова в прийнятті на роботу в межах встановленого бронювання може бути оскаржена в суді.

Стаття 188 КЗпП регламентує вік, з якого допускається прийняття на роботу неповнолітніх. Підлітки можуть працювати з 14 років, але вік впливає на умови працевлаштування.

Вік, років

Умови працевлаштування

14-15

  • для виконання легкої роботи, що не шкодить здоров’ю і не порушує процесу навчання;
  • робочий час — у вільний від навчання час;
  • згода одного з батьків або особи, що його замінює

15-16

згода одного з батьків або особи, що його замінює

16-18

без згоди одного з батьків або особи, що його замінює

Трудовий договір з неповнолітнім обов'язково укладається у письмовій формі. Щоб укласти трудовий договір, майбутній працівник зобов’язаний надати паспорт або інший документ, що посвідчує особу (ч. 2 ст. 24 КЗпП).

Відповідно до статті 26 КЗпП випробувальний термін під час прийняття на роботу неповнолітнім не встановлюється.

Пам’ятайте, що всі особи, молодші за 18 років, приймаються на роботу виключно після попереднього медичного огляду. А до досягнення 21 року мають проходити обов'язковий щорічний медогляд (ст. 191 КЗпП).

Роботодавець зобов’язаний вести спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження (ст. 189 КЗпП).

Стаття 51 КЗпП регламентує встановлення скороченої тривалості робочого часу для неповнолітніх працівників, а саме:

  • від 16 до 18 років — 36 години на тиждень;
  • від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) — 24 години на тиждень.

При цьому, якщо учень працює під час навчального року у вільний від навчання час, то тривалість робочого часу для нього не може перевищувати половини максимального часу, встановленого для відповідного віку (18 або 12 годин на тиждень).

Увага!

Загальне правило про скорочення тривалості роботи на одну годину напередодні святкових і неробочих днів не діє на працівників, яким не виповнилося 18 років (ст. 53 КЗпП).

Порядок оплати праці неповнолітніх визначений статтею 194 КЗпП.

Якщо працівник молодше 18 років працює зі скороченою тривалістю щоденної роботи, роботодавець виплачує йому зарплату у такому самому розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

Допущеному до відрядних робіт неповнолітньому працівнику сплачують за відрядними розцінками, встановленими для повнолітніх працівників. Роботодавець має доплачувати неповнолітнім за тарифною ставкою за час, на який тривалість робочого часу скорочена у порівнянні з тривалістю щоденної роботи повнолітніх.

Учні закладів середньої освіти, які працюють у вільний від навчання час, отримують зарплатню пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Нагадуємо, що роботодавці мають право встановлювати учням надбавки та доплати до заробітної плати відповідно до положень про оплату праці, що діють на підприємстві.

Як надавати відпустки неповнолітнім працівникам

Законодавчі заборони

Стаття 192 КЗпП забороняє залучати до нічних, наднормових робіт і робіт у вихідні дні працівників, яким немає 18 років.

Заборонено праця неповнолітніх на важких роботах, роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці та на підземних роботах. Перелік таких робіт затверджений наказом МОЗ від 31.03.1994 р. № 46.

Проходячи практику на шкідливих і небезпечних виробництвах, особи, які не досягли 18 років і навчаються в ПТУ, можуть перебувати на таких виробництвах не більше ніж 4 години за умови суворого дотримання чинних санітарних норм і правил, а також правил і норм з охорони праці.

Також є список наскрізних професій для всіх галузей, за якими не можна використовувати працю неповнолітніх, зокрема це такі професії:

  • водій автомобіля,
  • акумуляторник,
  • шліфувальник,
  • укладальник-пакувальник,
  • такелажник,
  • стропальник,
  • слюсар-сантехнік,
  • працівники, що виконують роботи з пневмоінструментом,
  • машиністи різних установок,
  • газозварники та багато інших.

Не допустимо залучати осіб молодше 18 років до підйому та перенесення речей, маса яких перевищує встановлені норми. Граничні норми підйому та перенесення важких речей неповнолітніми затверджені наказом МОЗ від 22.03.1996 р. №59.

За інформацією прес-служби Управління Держпраці у Житомирській області

Гарячі питання військового обліку на підприємствах

Статті за темою

Усі статті за темою

Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
30529

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
32981

Оголошення про прийняття на роботу: яких фраз слід уникати

Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
40291

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75401

Повідомлення про прийняття працівника на роботу

Перед тим як допустити нового працівника до виконання обов’язків, подайте повідомлення в податкову про прийняття його на роботу. Скачайте шаблон та скористайтеся зразком і підказками від наших фахівців, щоб правильно заповнити бланк повідомлення.
148226

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді