ФОП припинив діяльність після припису інспектора праці про наявність неоформленого працівника? Штраф доведеться заплатити

У випадку припинення суб’єкта підприємницької діяльності — фізичної особи (виключення з реєстру суб’єктів підприємницької діяльності) її зобов’язання не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою.

ФОП припинив діяльність після припису інспектора праці про наявність неоформленого працівника? Штраф доведеться заплатити

☝ Обов’язкові кадрові документи ФОП-роботодавця

На підставі довідки райдержадміністрації в Держпраці прийняли рішення провести інспекційне відвідування ФОП. Під час інспекції інспектор праці виявив водія автотранспортного засобу, який майже півроку працював у ФОП без укладення трудового договору.

Наявність неоформлених трудових відносин зафіксували в акті інспекційного відвідування фізичної особи, яка використовує найману працю. Підстава — пояснення водія. ФОП підписав акт без зауважень та через деякий час припинив підприємницьку діяльність. Відтак припис Держпраці виданий, коли ФОП уже не здійснював підприємницьку діяльність.

Утім, такий крок не звільнив фізичну особу — колишнього підприємця від сплати штрафних санкцій за порушення законодавства про працю — 30 мінімальних заробітних плат (ст. 265 КЗпП в редакції на дату виявлення порушення).

Позиція Колегії суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду (постанова від 18.02.2020 по справі № 460/2318/19): Акт інспекційного відвідування фізичної особи, яка використовує найману працю, ФОП підписав без зауважень.

Фізична особа — підприємець відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення (ст. 52 ЦК).

У випадку припинення суб’єкта підприємницької діяльності — фізичної особи її зобов’язання не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа —підприємець відповідає за своїми зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.

Тож ФОП не зміг оскаржити постанову Держпраці. Суд відмовив йому в задоволенні позову.

Ольга Догадіна

провідний експерт Експертус: Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
27181

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
10130

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
26982

Штрафи на роботодавців у 2023 році

За порушення у 2023 році так само будуть карати грошима. Роботодавець сплачує штраф (ст. 265 КЗпП). Винну посадову особу суд притягує до адміністративної відповідальності (ст. 41 КпАП)
30876

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді