Повідомлення ДФС про прийняття на роботу можна надсилати поштою, — вважає Держпраці

Державна інспекція України з питань праці (лист від 03.08.2015 № 1364/24/21/01/2298-15) та Міністерство соціальної політики (лист від 19.08.2015 № 1069/13/84-15) роз’яснюють нагальні питання щодо повідомлення Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу

Державна інспекція України з питань праці (лист від 03.08.2015 № 1364/24/21/01/2298-15) та Міністерство соціальної політики (лист від 19.08.2015 № 1069/13/84-15) роз’яснюють нагальні питання щодо повідомлення Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу.

В означених листах Державна інспекція України з питань праці та Міністерство соціальної політики України нагадують, що відповідно до частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю України (КЗпП) працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413 (далі — Порядок).

Повідомлення Державній фіскальної служби про прийняття працівника на роботу є частиною укладання трудового договору, яке складається із виданого наказу та повідомлення ДФС та її територіальних органів.

Відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) передбачена для юридичних та фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, статтею 265 КЗпП (штраф у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, — на сьогодні штраф становить 36 540 грн.), для посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, – частинами третьою та четвертою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг; від 8500 до 17 000 грн.), за повторне порушення — від 1000 до 2000 нмдг (від 17 000 до 34 000 грн.)).

Відповідно до Порядку повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до означеного Порядку до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів:

  • засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;
  • на паперових носіях разом з копією в електронній формі;
  • на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.

При цьому у Порядку не зазначено, яким саме шляхом паперові носії мають бути доставлені до місця знаходження Державної фіскальної служби, що, на думку Держпраці, не виключає можливості надсилання інформації поштовим відправленням із повідомленням про одержання.

У такому випадку датою повідомлення буде дата надсилання листа відповідно до поштової квитанції.

Мінсоцполітики, однак, у своєму листі зауважило, що можливість Подання повідомлення про прийнятих працівників за допомогою підприємств поштового зв’язку постановою не передбачено…

ДО ВІДОМА

Штрафи, зазначені у частині другій статті 265 КЗпП, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Держпраці України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю (постанова КМУ від 11.02.2015 № 96).

Підготувала Ольга Савченко,

редактор-експерт «Експертус Кадри»

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
74

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
25910

Заява на відстрочку у зв’язку із навчанням

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації у зв’язку із навчанням, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
46944

Заява на відстрочку від мобілізації у зв’язку з утриманням трьох дітей

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації у зв’язку з утриманням трьох дітей, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33929

Заява на відстрочку від мобілізації через інвалідність члена сім’ї

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації через інвалідність члена сім'ї. Його доволі часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
22890

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді