Фото О. Устенко зі сторінки Facebook
У Парламенті зареєстрували законопроєкт № 3812 «Про внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення» щодо стимулювання створення нових робочих місць суб'єктами малого підприємництва», внесений депутатом від «Слуги народу» О. Устенком. Основні ідеї проєкту:
- дозволити оформляти особу на стажування на підставі внутрішнього наказу роботодавця без повідомлення ДПС про прийняття на роботу;
- звільнити роботодавця від сплати ЄСВ за найману особу на період стажування та від обов’язку зробити запис до трудової книжки стажувальника.
Проєкт передбачає: якщо стажування успішне, роботодавець офіційно працевлаштовує особу, а якщо неуспішне — надає довідку та обґрунтовує відмову у працевлаштуванні.
Федерація профспілок України виступила з жорсткою критикою проєкту. Експерти Експертус Кадри підтримують позицію ФПУ.
Законодавча ініціатива представника політичної більшості у Парламенті підміняє поняття випробування як законного механізму перевірки відповідності працівника роботі та позбавляє його правової гарантії захисту трудових і соціальних прав.
Нагадаємо, що нині законодавство не уможливлює стажування при прийнятті на роботу без наказу та повідомлення ДПС. Таке стажування спричиняє штраф 10 МЗП за кожну особу, з якою не уклали трудового договору (ст. 265 КЗпП). Натомість КЗпП містить чіткий правовий механізм перевірки того, чи відповідає працівник роботі, — випробування.
Умови випробування визначаємо за статтями 26—28 КЗпП. Сторони трудового договору можуть обумовити випробування за угодою сторін. КЗпП скеровує, що умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.
Звільнення за результатами випробування
Ключова теза випробування — на працівника поширюються всі трудові права та соціальні гарантії.
Якщо під час випробного строку роботодавець встановить, що працівник не відповідає посаді чи роботі, то має право звільнити його працівника, письмово попередивши про це за три дні.
Розвіяти сумніви щодо професійних та ділових якостей працівника дає змогу інститут випробування. Якщо протягом строку випробування буде встановлено невідповідність працівника роботі, на яку його прийнято, роботодавець матиме право розірвати трудовий договір
Якщо Парламент підтримає ініціативу народного обранця, наслідки невтішні: знайдуться роботодавці, що змушуватимуть працівника виконувати роботу з перспективою працевлаштування, а потім звільнятимуть, щоб взагалі не платити. Про вихідну допомогу за такого звільнення також не йтиметься — правова гарантія трудових і соціальних прав працівника на період випробування у проекті закону відсутня.
Олена Петровська, Ірина Іванченко за матеріалами Департаменту правового захисту ФПУ