Депутати пропонують узаконити стажування без наказу та запису до трудової книжки

Теми:
Законопроєкт, зареєстрований у ВРУ, фактично зводить нанівець механізм випробування

Депутати пропонують узаконити стажування без наказу та запису до трудової книжки

Фото О. Устенко зі сторінки Facebook

У Парламенті зареєстрували законопроєкт № 3812 «Про внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення» щодо стимулювання створення нових робочих місць суб'єктами малого підприємництва», внесений депутатом від «Слуги народу» О. Устенком. Основні ідеї проєкту:

  • дозволити оформляти особу на стажування на підставі внутрішнього наказу роботодавця без повідомлення ДПС про прийняття на роботу;
  • звільнити роботодавця від сплати ЄСВ за найману особу на період стажування та від обов’язку зробити запис до трудової книжки стажувальника.

Увільнення від стажування

Проєкт передбачає: якщо стажування успішне, роботодавець офіційно працевлаштовує особу, а якщо неуспішне — надає довідку та обґрунтовує відмову у працевлаштуванні.

Федерація профспілок України виступила з жорсткою критикою проєкту. Експерти Експертус Кадри підтримують позицію ФПУ.

Законодавча ініціатива представника політичної більшості у Парламенті підміняє поняття випробування як законного механізму перевірки відповідності працівника роботі та позбавляє його правової гарантії захисту трудових і соціальних прав.

Нагадаємо, що нині законодавство не уможливлює стажування при прийнятті на роботу без наказу та повідомлення ДПС. Таке стажування спричиняє штраф 10 МЗП за кожну особу, з якою не уклали трудового договору (ст. 265 КЗпП). Натомість КЗпП містить чіткий правовий механізм перевірки того, чи відповідає працівник роботі, — випробування.

Умови випробування визначаємо за статтями 26—28 КЗпП. Сторони трудового договору можуть обумовити випробування за угодою сторін. КЗпП скеровує, що умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.

Звільнення за результатами випробування

Ключова теза випробування — на працівника поширюються всі трудові права та соціальні гарантії.

Якщо під час випробного строку роботодавець встановить, що працівник не відповідає посаді чи роботі, то має право звільнити його працівника, письмово попередивши про це за три дні.

Якщо Парламент підтримає ініціативу народного обранця, наслідки невтішні: знайдуться роботодавці, що змушуватимуть працівника виконувати роботу з перспективою працевлаштування, а потім звільнятимуть, щоб взагалі не платити. Про вихідну допомогу за такого звільнення також не йтиметься — правова гарантія трудових і соціальних прав працівника на період випробування у проекті закону відсутня.

Олена Петровська, Ірина Іванченко за матеріалами Департаменту правового захисту ФПУ

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
79

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5964

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1009

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530511

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123989

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді