Понад 20% працездатного населення України повністю або частково не декларують трудові відносини з роботодавцем.
Незадекларована праця — це законна оплачувана діяльність, яка повністю або частково не оформлена відповідно до вимог законодавства.
Таку працю також називають неформальною, неофіційною, незареєстрованою, тіньовою, прихованою зайнятістю.
⇛ Порядок прийняття на роботу ⇚
У 2018 році 3,54 млн осіб були неформально зайняті. Управління Держпраці у Житомирській області переконане, що до них треба було б додати дані про працівників, що отримують зарплату «в конверті», не оформлюють роботу за сумісництвом, мають інші договори замість трудових. Але офіційна статистика про це відсутня.
На скільки і за що штрафуватимуть роботодавців у 2020 році
Погоджуючись працювати без трудового договору, ви автоматично наражаєте себе на небезпеку. Зокрема, не розраховуйте на гідні умови праці та виконання усних домовленостей. Вас можуть необґрунтовано оштрафувати, звільнити без повідомлення, не заплатити лікарняні чи компенсацію в разі нещасного випадку.
Якщо ж Ви роботодавець і наймаєте працівників без трудового договору, будьте готові витрачати час і ресурси на їх навчання. Досвідчені спеціалісти до вас не підуть або швидко знайдуть краще місце. Вам буде складніше отримати банківські кредити, інвестиції. А в разі перевірки інспекції праці на вас накладуть відчутний штраф за порушення трудового законодавства.
До речі, вже з 1 вересня 2020 року стартують масштабні перевірки з праці.
Зрештою, через несплату податків й єдиного соціального внеску держава змушена підвищувати податки для бізнесу, щоб виплачувати пенсії, лікарняні, утримувати школи, лікарні, ремонтувати дороги тощо.